Semiha Berksoy Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 16 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla Semiha Berksoy

  Opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoyun sanatı ve yaşamından parçalar sunan “Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla isimli sergi, Yapı Kredi Kültür Merkezi Kazım Taşkent Sanat Galerisi ve Sermet Çifter Salonunda sanatseverlerin karşısında olacak.
  Semiha Berksoy Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla başlıklı sergi 12 Şubat- 21 Mart 2010 tarihleri arasında..
  [​IMG]
  Semiha Berksoyun 100. doğum yılı sebebiyle açılan sergide, sanatçının yaptığı resimler, otoportreler ve desenlerin yanı sıra kıyafetleri, fotoğrafları; Nâzım Hikmet, Fikret Mualla ve Celal Esadın kendisine hediye ettiği eserler ve arşiv değeri olan objeler sergilenecek. Ziyaretçiler, sanatçının video kayıtlarını izleyip aryalarını ve şiirlerini de dinleyebilecekler.

  Semiha Berksoy (1910-2004)
  [​IMG]
  Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesinde resim, Refik Epikman ile İsmail Hakkı Toygar Seramik Atölyesinde heykel çalışmaları yaptı. 1931de Muhsin Ertuğrul tarafından çekilen ilk sesli Türk filmi “İstanbul Sokaklarında Semihayı canlandırdı. 1936da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümünü birincilikle bitirdi ve aynı yıl Berlin Akademisi eski Apollon Operasında Richard Straussun “Ariadne auf Naxos operasında başrol Ariadneyi oynayarak Avrupada sahneye çıkan ilk Türk opera sanatçısı unvanını aldı. Ankara Devlet Operasının “Baş Artisti sıfatıyla yurda dönerek ilk konserini Ankara Radyosunda Cemal Reşit Rey eşliğinde verdi. 1941de Karl Ebert tarafından kurulan ilk opera stüdyosunda, Nurullah Taşkıran ile birlikte ilk profesyonel opera sanatçısı olarak yer aldı. 1969da Berlin'de, 1972te Paris'te sergiler açtı ve sergileri birbirini izledi. Bonn Kunstmuseum ve Viyana Kuntsmuseumda “Semiha Berksoyun Odası adlı yapıtı sergiledi. 1999da New York Lincoln Centerda yönetmen Robert Wilsonın“The Days Before adlı oyununda sahneye çıktı ve Wagnerin “Tristian und İsolde operasından İsoldenin “Aşk Ölümü aryasını söyledi. 2005te Venedik Bienalinde eserleri sergilendi.

  Sermet Çifter Salonunda Türkiyede ilk kez sergilenecek olan “Semiha Berksoy Yatak Odası Enstalasyonunu 1993 yılında tasarladığı ve “dünya dediği oda, yarım bir cam bölmeden bakıldığında, bütün özel eşyaları, bir zamanlar büyük aşk yaşadığı Nâzım Hikmetin şapkası, kravatı, annesinden kalma 100 yıllık Singer dikiş makinesi, piyanosu, takıları, elbiseleri, resimleri ve daha onlarca obje, eşya, fotoğraf 94 yaşanmış yıl görülecek.

   
 2. Cevap: Semiha Berksoy Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla

  Nazım Hikmetle olan aşkı kalmış hafızamda bizlerin bu sergiyi görme imkanı belki olmayacak ama eminimki gezilmeye değer bir sergidir.