Semerkand Mart 2012 Sayısı Çıktı

'Etüt Merkezi' forumunda Semerkand tarafından 6 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Semerkand, Mart 2012 Sayısı Çıktı
  Mart 2012 semerkand dergisi çıktı
  2012 semerkand

  Semerkand dergisinin mart sayısı Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) hayatını ve ahlâkını anlatan "Siyer" adlı eserleri okumanın önemi anlatılıyor

  Kutlu Aynadan Kendimize Bakarken

  Semerkand dergisinin mart sayısı Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) hayatını ve ahlâkını anlatan "Siyer" adlı eserleri okumanın ve "Sîret" öğrenimiyle, O'nun ahlâkını bilmenin önemini ayın konusu olarak ele alıyor.

  Ayın konusunun yazarı Ahmet Nafiz Yaşar konuyla ilgili şunları söylüyor: "Bugün meşguliyetimizin çokluğunu bahane ederek farz ibadetlerimizi dahi aksatıyorsak, kendi ağzımızdan çıkan söz bizi bağlamıyorsa, türlü bahanelerle hakkı, adaleti, nezaketi ayaklar altına alabiliyorsak, liyakat yerine kendi nefsanî ölçülerimizi baş tacı ediyorsak, yani kısaca müslümanlığımızın hakkını kendimiz çiğniyorsak yeni baştan Efendimiz'in sîretini hatırlamaya ihtiyacımız var demektir. O'nun öğrettiklerine, Siyer aynasına bakmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var."

  Ayın konusu, "Hayatın Her Alanında", "İtibarımız O'ndandır", "Komşunun Yetimi", "Nazik, Merhametli, Cömert", "Başkaları İçin", "Emin İnsan", "Tevrat'ın Övgüsü", "Hak Yemek Karın Doyurmaz" ve "Müşriklere Verilen Söz" başlıkları altında inceleniyor. Müslümanın duruşunu belirlemesi için başvuracağı kaynağın ne olduğunu örneklerle izah eden yazı ayrıca her yaştan ve her seviyeden okuyucunun anlayabileceği bir dile sahip.

  Semerkand dergisinin başyazarı Mübarek Erol ise bu ay "İş ve Liyakat" başlıklı yazısında, "Nasıl ki ahiret işlerimiz Allah ve Rasulü'nün yolunda bir rehber eşliğinde selamete kavuşuyorsa, dünyalık işlerimiz de ancak ehlinin elinde başarıya ulaşacaktır." diyerek her işin ehline teslim edilmesi gerektiğine işaret ediyor. İşi ehline teslim etmez ve kendimizi her işte yetkili görürsek "bilgi ve birikimi birleştirip güzel neticeler elde etmek varken kaybetmeye mahkum" olacağımızı vurguluyor.

  Derginin genç yazarlarından Selim Uğur "Azîz Allah, Şefaat Ya Rasulallah" başlıklı yazında semamızda kıyamete kadar yankılanacak ezanı anlatıyor. Ezanla ilgili hatıraların da yer aldığı yazı, okuyucuyu bir yandan bilgilendirirken aynı zamanda duygulandırıyor. Ali Yurtgezen, o kadar konuşmamıza rağmen neden anlaşamadığımız konusunu ele almış yazısında. Yazının başlığı: "Konuşa Konuşa Anlaşamıyoruz". Yazar, "Gerçekten konuşup konuşmadığımızı sorgulamamız, 'konuşma'nın ne demek olduğu üzerinde düşünmemiz gerekiyor." diyor.

  Semerkand yazarları ve yazı işleri ekibi, hayatın farklı alanlarından konuları ele alan yazılarla her zamanki gibi dolu dolu bir dergi hazırlamış. Okunmayı bekleyen derginin yazılarından bazıları şunlar: Abdullah Gökmen'in "İlim ve İrşadla Geçen Bir Ömür", Siraceddin Önlüer'in "İyilik Yap İyilik Bul", Taha Yıldız'ın "Başkalarını Düşünmek", Yunus Kızılırmak'ın "Anne Baba Rızası", Hidayet Işık'ın "O Şimdi Melek mi?" ve Esra Büyücek'in "Evimizden Kalbimize Bakarken".

  Semerkand dergisinin takip edilen köşeleri "Hal Dili", "Binbir Damla", "Tasavvuf Klasikleri", "Tavan Arası", "Dün Bugün Yarın" ve "Tencere"de de bilgilendiren, düşündüren çeşitli konulara yer veriliyor.

  Özenle hazırlanan Semerkand Çocuk eki de yine dergiyle birlikte hediye ediliyor.  Kaynak: Serhaber


  [​IMG]