semerkand dergisi..!

'Güncel Bilgiler' forumunda küLkedisi tarafından 4 Eylül 2009 tarihinde açılan konu 1. SEMERKAND - Aylık Tasavvufî Dergi

  Üzerinde yürüdüğümüz toprak, sokaklarımız, şehirlerimiz, evlerimiz ve kalbimiz
  Her gün biraz daha yabancılaşırken bize,
  İnsan zaman ve mekânda gitgide yalnızlaşırken,
  Eski ve iyi bir dostun sesi.
  Semerkand: Sesimiz…

  Asırlar geçse de hep taze kalan, iyileştiren, onaran
  Değişmeyen doğrumuzun, eskimeyen ruhumuzun söze aksi,
  Hakikatin ve bilginin satırlarda dile gelmesi.
  Semerkand: Sözümüz…

  Kabul olmuş duaların bereketi, ulu zatların her dem uzanan eli
  Bir tasavvuf çağrısı, huzur iklimine açılan bir kapı.
  Semerkand: Dergimiz…


  SEMERKAND AİLE - Aylık Aile Dergisi


  Kendi değerlerine sahip çıkan, bilinç düzeyi yüksek bir toplumun inşasında ailenin göz ardı edilemez bir yeri var. Zira toplumu oluşturan fertler ilk eğitimlerini, hayata dair değer yargılarını aile ortamında edinirler. İnsanın karakter yapısı üzerinde en büyük etkiye sahip olan aile, toplumun gideceği yönü yetiştirdiği bireylerle belirlemiş oluyor. Zira toplum tek tek insanların oluşturduğu bir sistemdir. İşte tüm gerçeklerin ışığında Semerkand Aile, sağlıklı toplum sağlıklı bireylerden oluşur, düşüncesiyle bireyin ilk eğitim alanı olan aileye yöneliyor. Anne babadan çocuğa, dede ve nineden yakın ve uzak akrabalara kadar aile çerçevesinin içine dahil olan herkese hakkı ve sabrı tavsiye ediyor. Sorunlarına çözüm önerileri getiriyor. Daha güzel ve daha iyi olana ulaşmada yol gösterici bir rol üstleniyor.

  Pek çok alanda olduğu gibi modern çağın açmazları aile kurumunu da etkiliyor. Semerkand Aile bu noktada manevi değerlerinden feragat etmeden çağın gerçekleriyle yüzleşiyor. Günümüz insanının ailevi ve toplumsal problemlerine hem kendi manevi kültürümüzden hem de bilim penceresinden çözüm önerileri getiriyor.

  Semerkand Aile Sevdiklerinize Solmayan Bir Gül veriyor…

  semerkand aile derqisinin '' qençLere sorduk '' böLümü...

  Semerkand Aile Dergisi - Aylık Aile Dergisi  MOSTAR
  Aylık Medeniyet Kültür ve Aktüalite Dergisi

  Çağ ışık hızıyla ilerliyor… Yaşlı yerküremizin devinim hareketi hiç bukadar baş döndürücü olmamıştı. Her yeni gün, yeni sosyal ve politikgelişmelere gebe… İnsanlık, sarıldığı her şeyin kollarının arasındakaybolduğunu gördükçe tanımsız travmalarla sarsılıyor. Savaşlar,eskisinden daha acımasız.. Şiddet uygulamak için gerekçe bildirmeihtiyacı duyulmuyor. Hatta doğa bile beklenmedik hareketlerle daha sıkşaşırtıyor.

  Bu dönüşüm çağında değerlerimizin yenidentanımlanması, kültürel kodlarımızın hatırlanıp yerli yerine konulmasıihtiyacı, her zaman olduğundan daha şiddetle kendisini hissettiriyor.Tıpkı Avrupa aydınlanmasının yaşandığı çağlarda olduğu gibi yenideneskiyi hatırlayıp yeniye güzergah belirleme ihtiyacıyla karşıkarşıyayız. Eğer insanlık durup düşünmezse, eğer yeryüzündeki binlerceyıllık yaşamın tecrübesine kulak vermezse, medeniyet dediğimiz şeybilinmedik yollarda kaybolup gidecek.

  Bu kaygı , bir yolculuğaçıkma gereksinimi doğurdu. Şark söylencelerinde bilim ve hikmeti aramakiçin ayağına demir çarık giyen, eline asasını alıp yollara düşenkahramanlar vardır ya, öylesi bir amaçla çıkılan, öylesi bir yolculukbu. Medeniyet denilen bilim ve hikmet sentezine uzanan bu arayışa,Mostar yolculuğu adını verdik. Çünkü Mostar, bizim ezeli yolculuğumuzundurduğu yerdi. Orada durmuş ve batı ile doğunun arasına zarif bir köprükurmuştuk. Bundan sonra bu köprü üzerinden gelip geçen farklı diller,farklı dinler, farklı cinsler birbirini dinlesin, birbirini anlasındiye…