Semerkand Dergisi, Aralık 2011 Sayısı Çıktı

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 11 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Semerkand Dergisi, Aralık 2011 Sayısı Çıktı
  aylık tasavvuf dergisi

  Semerkand dergisi, Aralık sayısında birçok sosyal, siyasi sarsıntıya rağmen bizleri ayakta tutan birliğimize işaret eden bir dosyayı okura sunuyor

  En Büyük Gücümüz

  Semerkand dergisi, Aralık sayısında birçok sosyal, siyasi sarsıntıya rağmen bizleri ayakta tutan birliğimize işaret eden bir dosya ile okurun karşısına çıkıyor. Halil Akgün'ün hazırladığı dosyanın başlığı "En Büyük Gücümüz Birlik ve Beraberlik".

  Müslüman toplumların önünde duran en büyük ve en acil sorunların başında birlik ve beraberlik geliyor. Giderek küçülen ama küçüldükçe de sorunları artan ve sıkışan dünyamızda birlik olmadan dirlik sahibi olmak mümkün değil. Tarih şunu gösteriyor: Birlik içinde hareket eden toplumlar başarılı olmuş, adalet dağıtmış, medeniyet kurmuştur. İç ve dış sebepler yüzünden bölünen, parçalanan toplumlar ise kısa sürede dağılmış, tarih sahnesinden silinmiştir.

  Halil Akgün konuya böyle giriş yaptıktan sonra şunları söylüyor:

  "Hem iman noktasından hem de toplumsal düzen açısından farklılıklarımızı bilerek ve onları kucaklayarak, hayır işlerinde yarışmak ve insanlığın maslahatı için mücadele etmek zorundayız. Bu bizim hem insan hem de Müslüman olarak aslî görevimizdir.

  Ama bunu yapmak için birlik ve beraberlik içinde düşünmemiz, hissetmemiz, akletmemiz ve amel etmemiz gerekir. Hem insanlık hem ümmet hem de bir milletin bireyleri olarak birlik ve beraberlik ruhunu yaşatabildiğimiz sürece başarıya ulaşabiliriz."

  Derginin başyazısında ise Mübarek Erol "Bir İyilik Yap" diyerek sıkıntıdaki kardeşlerimize yardıma devam etmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

  Dergideki bazı yazılar ise şöyle... Hüseyin Okur "Muharrem ve Aşure" adlı yazısında kameri ayların ilki olan muharrem ayından, aşure gününden ve aşure geleneğimizden bahsediyor. Ali Uysal "Sabır Çağrısı" adlı yazıyla bizleri sabır göstermeye çağırıyor. Siraceddin Önlüer "Allah Yolunda İnfak" adlı yazısında infakın önemini hatırlatıyor. Ali Yurtgezen "Can Cümleden Azizdir" diyor ve tasavvufî literatürdeki kardeş ve can kavramlarını açıklıyor. Hasan Akçay "Eski Zaman Akşamları" adlı yazısında akıcı bir dille geçip giden yılların unutturduklarını anlatıyor.

  Bunların dışında Semerkand dergisinde her ay olduğu gibi Hal Dili, Bin Bir Damla, Tasavvuf Klasikleri, Tavan Arası, Dün Bugün Yarın, Dünya Hali, Şiir ve Tencere gibi köşelerde çeşitli konulara yer veriliyor.

  Farklı ilgilere hitap eden başka pek çok yazının yanı sıra, özenle hazırlanan Semerkand Çocuk yine dergiyle birlikte hediye ediliyor.


  [​IMG]
  [​IMG]

  Kaynak: Serhaber