Semerkand Aile Dergisi, Aralık 2011 Sayısı Çıktı

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 11 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Semerkand Aile Dergisi, Aralık 2011 Sayısı Çıktı
  Kardeşlik Harcını Yeniden Karmak Lazım
  Aylık tasavvuf dergisi
  Kardeşlik Harcını Yeniden Karmak Lazım

  Semerkand Aile dergisi aralık sayısında kapağa taşıdığı "Kardeşlik harcını yeniden karmak lazım" dosyasıyla okurun karşısına çıkıyor.

  Kardeşlik Harcını Yeniden Karmak Lazım

  Hilal Arslan, hazırladığı dosyada Van depremi sonrasında doğu-batı gözetmeksizin herkesin kardeş olduğunu anlatıyor. Bu depremin kardeşlik duygularımızın her şeyin üstüne çıkardığı bir felaket olarak görülmesi gerektiğinden bahsediyor. Arslan şunlara dikkat çekiyor:

  "Bunca zaman kimliklerimizi hiç 'dert' etmemişken, kız alıp kız vermişken, bu toprakların 'İslam' kalması için omuz omuza harp etmişken şimdi bizi birbirimizin kanını döker hale getiren oyunların hala farkına varabilmiş değiliz. Bunun en son örneğini birbiri ardına gelen iki büyük acı sonrası tekrar yaşadık. Hakkari'de verilen 24 şehidin haberinin üzerinden çok zaman geçmemişti ki Van'da 7.2 büyüklüğünde bir deprem oldu. Van ve Erciş'te 264 kişinin vefat ettiği, 1150 kişinin yaralandığı deprem duyulduğu anda özellikle sosyal paylaşım sitelerinde yüz kızartıcı yorumlar yapıldı. Kimileri depremin 24 şehidin intikamı olarak değerlendirdi. Hem imani açıdan tehlikeli hem toplumsal açıdan yaralayıcı bu düşünceler neyse ki kısa sürede yerini kardeşliğin, yardımlaşmanın, dayanışmanın gür sesine bıraktı."

  Derginin başyazısında M.Saki Erol "Hayır Meclislerini Şer Meclisine Çevirmeyin" yazısıyla hizmet için bir araya gelen insanların gıybet, tecessüs gibi kötü ahlaklarla hayır meclislerini şer meclislerine çevirmemelerini ve bunlardan kurtulmaları gerektiğine dikkat çekiyor.

  Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle:

  Huriye Karnap "Halimin İlmini Bilmem Gerek" başlıklı yazısıyla bilgi edinmenin çok güzel bir iş olduğunu ancak ilk olarak ibadetlerimize faydalı olabilecek dini bilgiler öğrenmemiz gerektiğini anlatıyor. Bunun için ilmihallere vermemiz gereken önem konusunda bizlere uyarılarda bulunuyor.

  Rumeysa Durak "Eşinize Sevginizi Belli Edin Evliliğinizi Kuvvetlendirin" yazısıyla ilginin ve sevginin karşı tarafa belli edilmesinin eşler arasındaki bağı kuvvetlendirdiğini anlatıyor.

  Hüseyin okur "İslam'da Aile Terbiyesinde Babanın Önemi" adlı yazısıyla ailede terbiyeden öncelikle babanın sorumlu olduğunu anlatıyor. Terbiye denilince bunun içine hem maddi terbiye hem de manevi terbiye girdiğine dikkat çekerek babanın ailenin terbiyesinden hem dünyevi hem de uhrevi olarak sorumlu olduğunu anlatıyor.

  Elvida Ünlü, sahabi hanımlar köşesinde bu ay Suayra El Esediyye'yi (r.a) sizlere anlatıyor.

  Semerkand Aile ayrıca Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Adab-ı Muaşeret, Gençlere Sorduk, Hayat, Psikoloğum, Pedagoğum, Mizah, Çocuk, Aile Hatırası, Bebeğim, Sağlık, Bizden Haberler, Bulmaca gibi köşelerle sizlerin karşısına çıkıyor.
  [​IMG]


  Kaynak: Serhaber