Semâ ve Semâzen Nedir

'Sorularla İslamiyet' forumunda HazaN tarafından 3 Ara 2008 tarihinde açılan konu

 1. Semâ, Türk tarihinin, ananesinin, inançlarının bir parçası olup Hz. Mevlana (1207-1273) ilhamıyla oluşmuş ve gelişmiştir. Kemale doğru manevi bir yolculuğu, bir gidiş-gelişi temsil eder. Sema 7 bölümdür. Her bülümünün ayrı bir manası vardır... Semayı ilmi yönden tetkik ettiğimizde, şunu görürürüz:
  Var olmanın temel şartı dönmektir. Varlıklar arasındaki müşterek benzerlik, en ufak zerreden en uzak yıldızlara kadar her birinin bünyesini teşkil eden atomlarındaki elktron ve protonların dönmesidir. Her şeyin döndüğü gibi insanoğlu da bünyesini teşkil eden atomlardaki mevcut dönmelerle, vücudundaki kanın dönmesiyle, topraktan gelip toprağa dönmesiyle, dünya ile beraber dönmesiyle tabi ve şuursuz olarak döner. Ancak insanı öbür varlıklardan farklı ve üstün kılan şey akıldır. İşte, dönen Semazen varlıkların müşterek hareketine, semaıyla beraber aklı da iştirak ettirir...
  Semazen hırkasını çıkarmakla, manen, ebedi aleme, hakikate doğar, orada yol alır... Başındaki sikkesi nefsinin mezar taşı, üstündeki tennuresi nefsenin kefenidir.
  Kollarını çapraz bağlayarak, görünüşte "bir" rakamını temsil eden, böylece Allah'ın birliğini tasdik eden Semazen, Semâ ederken, kolları açık, sağ eli dua edercesine göklere, Hak gözüyle baktığı sol eli yere dönüktür. Hakk'tan aldığı ihsanı, halka açmasıdır. Sağdan sola kalbin etrafında dönerek, bütün insanları, bütün yaratılmışları, bütün kalbiyle sevgi ve aşkla kucaklayışıdır... Sema töreni 7 bölümdür. Her bülümün ayrı bir manası vardır...
   
 2. Birinci Bölüm
  İlahi aşkı temsil eden Peygamber Efendimizi metheden bir "na't" ile başlar.
  Buna Na't-ı Şerif" denilir.
  Peygamberimizi methetmek, Ondan evvelki bütün Peygamberleri ve hepsini yaratan Allah'ı methetmek demektir...

  İkinci Bölüm
  Bu methiyeden sonra bir kudüm darbesi duyulur.
  Bu vuruş Allah'ın (C.C) kainatı yaratışındaki "Kün" yani "Ol" emrini temsil eder...
  (Kur'an-ı Kerim, Yasin 36/82)

  Üçüncü Bölüm
  Üçüncü bölümde ise her şeye can veren "nefes"i, yani Nefhayı İlahiyye'yi temsil eden bir ney taksimi duyulur.

  Dördüncü Bölüm
  Sultan Veled devridir.
  Bu, semazenlerin birbirine üç kere selam vererek, bir peşrevle dairevi yürüyüşüdür. Şekilde gizli ruhun diğer ruha selamıdır.

  Beşinci Bölüm
  Semâ töreni dört selamdır. Semazen, üstündeki siyah hırkayı çıkararak, sembolik olarak, hakikate doğar. Kollarını bağlayarak "bir" rakamını temsil eder. Böylece Allah'ın birliğine şahadet eder. Şeyh Efendinin elini öperek Semâ'ya girme izni alır. Semâ'a başlar. Semâ dört selamdır.
  1. Selam: İnsanın, bilgiyle hakikate doğarak, yüce yaratanını ve kendi kulluğunu idrakidir.
  2. Selam:insanın yaratılışındaki nizamı, azameti, müşahede edere, Allah'ın kudreti karşısında hayranlık duymasıdır.
  3. Selam: insanın hayranlık ve minnet duygusunun "aşk"a dönüşmesiyle, aklın aşk'a kurban oluşudur. Bu tam teslimiyettir, Allah'a vuslattır. Sevgilide yok oluştur! Budizm'de en yüksek mertebe olan "Nirvana"dır, İslamiyetteki "Fenafillah"tır. Ancak İslamiyette en yüksek mertebe kulluk mertebesidir.
  4. Selam: insanın manevi yolculuğunu tamamlayıp, kaderine razı olarak, yaratılıştaki vazifesine, kulluğuna dönüşüdür. Bu selama Şeyh Efendi ve Semazen başı da iştirak ederler.

  Altıncı Bölüm
  Sema, töreninin altıncı bölümünde bilhassa "Maşrık da Allah'ındır, mağrib de. Hangi tarafa dönerseniz, Allah'ın yüzü oradadır. Cünkü Allah Vasi'dir. Alim'dir." (Bakara 2/115. ayetinin okunduğu) Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eder.

  Yedinci Bölüm
  yedinci bölümde Sema töreni bütün Peygamberlerin, şehitlerimizin ve bütün insanların ruhları için okunan bir Fatiha ve devletimizin selameti için bir dua ile son bulur. Dedeler ve Dervişler, Sema mukabelesinden sonra kimseyle konuşmadan, tefekkür (meditasyon) için sessizce hücrelerine çekilirler.
   
 3. Gelelim benim duygu ve düşüncelerime, Konya'da yaşamama rağmen bu sene 3. kez izleme imkanı buldum. Geçen senelerde izlediklerimi sadece izlemiş olduğumu anladım bu sene...
  Gösteri Ahmet Özhan'ın tasavvuf konseriyle başladı harika bir duygu yaşattı bizlere belki söylediklerinden çoğunu anlamadık ama insanı huzura kavuşturan bir konserdi...
  Konuşmaların ardından Sema Gösterisi başladı ve o an herşeyin son bulduğu, hayatın fani olduğunun anlaşıldığı andı...
  Semazenler sahneye teker teker çıkıp az önce yukarda anlattığım şekilde görevlerini yerine getirdiler. Üzerlerindeki siyah cüppelerin atıldığı anı anlatacak bir kelime yok benim kelime hazinemde malesef...
  Semazenler 4 kez selam vermek suretiyle ve her selamdan sonra tam tamına 5 dk duraksamasız döndüler. Yani toplamda 20 dk döndükleri halde durdukları anda en ufak bir sendeleme yaşamadılar...
  İnşallah en kısa zamanda videolarıda ekleyeceğim arkadaşlar dediğim gibi anlatılmaz yaşanır türünden bir geceydi hepinizi seneye bu gösterileri izlemeye davet ediyorum :f40:
   
 4. Çok değerli bilgiler...
  O videoları da en kısa zaman da bekliyoruz canım
  Emeğine sağlık, güzel bir konu :f118:
   
 5. Bilgiler için teşekkürler Hazan sem-semazen duyuyor ve görüyoruz ama tam ne olduklarını sanırım hiç birimiz tam anlamıyla bilmiyoruz teşekkürler hazan sayende öğrenmiş olduk
  video yuda bekliyorum:f118::f118::f118:
   
 6. Teşekkürler arkadaşım
   
 7. ben de izlediğim zaman başka alemlere gidiyorum .... teşekkürler hazanımmm
   
 8. semazen gösterisi çopok güzel oluyor ayrıca bu bilgileri b ilerek seyretmek ayrı ze vk olacak teşekkürler hazan
   
 9. Seneye izlerken boş boş izlemeyeceğiz yani HazaN'ım. Biliçli olarak izlemek en güzeliyse sende bize önce bilgilenin sonra görsel şölen diyorsun yani ... Doğrusu bu kadarını bilmiyordum. Teşekkürler canım ... Bende bir an önce başka aleme gitmek istiyorum :f196:
   
 10. İstanbul'da birkaç programda izleme fırsatım olmuştu.Çok ihtişamlı harikaydı..Değerli bilgiler için teşekkürler Hazanım inşallah bahsettiğin gösterileri bende izlemek isterim..
   
 11. artık daha farklı daha anlamlı geliyor bana saol canim