selülitten kurtulmak için ne yapmalıyız?

'Kadınca' forumunda YAREN tarafından 19 Tem 2009 tarihinde açılan konu

 1. Selülit oluştuktan sonra tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamakla birlikte yapabilecekleriniz de yok değil. Öncelikle beslenme listenizi gözden geçirmelisiniz. Cildiniz için C vitamini gibi faydalı vitamin ve mineralleri yeterli miktarda almalı, taze sebze meyve tüketmeli, bol bol su içmelisiniz.

  Kahve, çay, gazlı içecekler, alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Hücre duvarlarını güçlendirecek amino asitleri, yağ asitlerini düzenli olarak besinlerle birlikte almalısınız. Bol su içmeyi, günde en az 2 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

  Salülitlerin artmasını engellemek için beslenme dışında yapabileceklerinize gelince. Mutlaka düzenli egzersizi yaşamınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Youtube’da videolu olarak ya da Türkçe internet içeriğinde selülit görünümünü azaltmak için yapabileceğiniz egzersizleri bulabilirsiniz.

  Yine bu bölgedeki kan dolaşımını arttırmak için düzenli olarak masaj yapabilirsiniz. Bazı uzmanlar sauna ve Fin hamamı gibi sıcak buharlı ortamların selülite iyi geldiğini söylese de kılcal damarları kolay çatlayanlar için bu gibi sıcak ortamlar tavsiye edilmemektedir. Bunun için önce doktorunuza danışmalısınız.

  Pek çok kadın selülitten nasıl kurtulabilirim sorusuyla kozmetik ürün aradığı için kozmetik markaları bu alanı doldurmaya çalışmakta. Ancak yerli ve yabancı yorumlara bakıldığında selülit kremlerinin çok az bir iyileşme sağladığı (bazı durumlarda hiç) ve bu iyileşmenin geçici olduğu yönünde. Onun için selülit kremlerine harcayacağınız parayı spor salonuna üye olarak değerlendirebilirsiniz.

  Başta da söylediğimiz gibi selülit için mucize bir yöntem yok. Egzersiz, beslenme ve bol su tüketmek selülitlerinin oluşumunu durdurmak için kullanılabilir. Bazı (Endermoloji gibi) gibi müdahalelerin selülitlerin görünümünü azalttığı yönünde yorumlar yapılmaktadır. Tüm bu tedavi yöntemlerinden önce doktorunuza danışarak hangisinin sizin için uygun olduğunu öğrenmelisiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Eyl 2014