Selülit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

'Kişisel Bakım' forumunda YAREN tarafından 28 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Selülit nasıl oluşur?
  Selülit nasıl tedavi edilir?
  Selülit, deride tutularak boşlukların oluşmasına neden olmuş yağ tabakalarını betimlemek için kullanılan bir ifadedir.
  [​IMG]

  Bu boşluk oluşumu düzensiz, karman çormandır ve portakal kabuğuna benzemektedir. Selülit erkeklerde çok nadiren görülse de, yetişkin kadınların %90’ı hayatlarının bazı zamanlarında selülite sahip olmaktadır. Kalçalar, karın ve uyluk bölgeleri selülitin en yaygın olarak oluştuğu bölgelerdir.

  Bu çoğunlukla obeziteden kaynaklandığı düşünülse de, selülit gerçekte obeziteyle ilgili değildir çünkü bu zayıf kadınlarda da oluşabilmektedir. Derinin ve epidermin(üstderi) altında üç özel yağ tabakası bulunmaktadır.


  Cilt dokusunun herhangi bir bölgesini çimdiklediğinizde bir insanın selülite sahip olup olmadığını anlayabilirsiniz.

  Eğer bu kişinin cildinde boşluklar varsa ya da portakal kabuğu gibi dalgacıklar şeklinde bir görüntüye sahipse büyük ihtimalle selüliti vardır. Selülit ayrıca cilt soğuk olduğunda daha fazla fark edilebilir hale gelir.

  Selülit oluşumu sağlıklı beslenme ve egzersizle azaltılabilir. Vücudunu hiçbir zaman susuz bırakmamak ve aşırı alkol ve kahve tüketiminden kaçınmak güçlü tavsiyelerdir çünkü bunlar selülite sebep olan en kötü suçlular arasında yer alır. Sigara ve diüretik(idrar söktürücü) ilaçları, laksatif ve diyet hapları, düzenli olarak kullanıldıkları takdirde selülit oluşumu riskini arttırır.

  Ayrıca tuz da suyun tutulmasına neden olduğundan dolayı olabildiğince az tüketilmelidir. Egzersiz iyi durum ve selülit problemleriyle savaşmak için bir anahtardır. Düzenli olarak egzersiz yapmak selülitle mücadele ederken savaşın yarısını kazanmak anlamına gelir.

  Marketlerde bulunabilen bir çok lokal uygulamalar cildi daha yumuşak ve dolgun göstererek daha yumuşak bir yapı yaratmasına rağmen selüliti tedavi etmez. Bununla birlikte bu etki sadece geçicidir ve koruyabilmek için sürekli krem ve ilaçları kullanmayı gerektirir.

  Bu da oldukça pahalı ve zaman alıcıdır. Selülitin boşluk oluşumu etkisi Aminofilin içeren kremler kullanılarak azaltılabilir. Bu, yağ hücrelerinin kan dolaşımının içinde hücrelerin duvarları arasından geçebilen yağ asitlerine dönüşmesini sağlayan kimyasal reaksiyona neden olan bronkodilatör(solunum dalı genişleticisi)dür.

  Bu kremler hızlıca ve tedbirli bir şekilde kullanılmalıdır ve ateşten uzak tutulmalıdır.

  Selülit deri altı yağ tabakasında oluşmaya meyillidir. Bu yağ tabakası yapısı bakımından diğerleriyle kıyaslandığında farklı ve tektir çünkü bunun yağlı kısımları etrafındaki bağlı dokuların lifleriyle belirli boşluklarda biçimlenir.

  Hormonlar da vücudun metabolizmasıyla birlikte alt deri tabakasında yağ depolanmasına yardımcı olur. Östrojen ve folikülin gibi hormonal faktörler de selülit oluşumunda rol oynar. Selülit çoğunlukla kadınların ergenlik çağı, hamilelik, menopoz gibi hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde ve bir de doğum kontrol ilaçları kullandıkları zamanlarda görülür.

  Kadınların hormonları genellikle kan dolaşımının, yağın, bağdokusunun ve lenfatik drenajın düzenlenmesinden sorumludur. Deri altı yağ tabakasının altına yerleşmiş olan iki yağ tabakasının arasındaki yağ hücreleri gevşek bir ağ içinde çözülür. Bir kişinin genetik yapısı beslenme, egzersiz ve yaşam tarzıyla önceden oluşumunun hazırlandığı yağ depolanmasını ve bu tabakalardaki metabolizmayı fark eder. Bu tabakalar bir kişinin vücudunda oluşan selülitten sorumlu değildir.

  Kadınlardaki deri altı yağ tabakası, yağların depolanmasına olanak sağlayan büyük dikey boşluklara yerleşmiştir.

  Erkeklerde bu boşluklar küçük yana doğru eğimli birimlere yerleşmiştir. Bu az miktarda yağ depolar ve selülit oluşturma eğilimi yoktur.
  Realega.com.tr alıntı​

    2. Cevap: Selülit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

  paylaşım için teşekkürler :)
    3. Cevap: Selülit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

  Nescafe ve sigaradan uzak durun :f40:
    4. Cevap: Selülit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

  bende yok.olmasını da istemem. duştan sonra bacakları soğuk suyla 3 dakika yıkayarak metabolizmayı artırarak selülite meydan okur:f63: bende yok.ama yapıyorum.bacaklarınız kızarana kadar devam kızlar.selülite meydan okuyoruzz:f30:
    5. Cevap: Selülit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

  haftada 4 gün voleybola gidiyorum. okulda toplam 4 kişi olarak takılıyoruz. hepsi yaşıtlarım. 3 ünde selülit var. bir bende yok :f30: karamelli çikolataları götürürseniz böyle olur kızlar :)

  DİPNOT: SELÜLİT ZAYIFLIK VE ŞİŞMANLIKLA ALAKALI DEĞİLDİR.ZAYIFLAMANIZ SELÜLİTİ GEÇİRMEZZZZ