Selda Bağcan, Dünya Müzik Efsaneleri arasında

'Haberler' forumunda Pardus tarafından 20 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Selda Bağcan, Dünya Müzik Efsaneleri arasında


  Türk halk müziğinin önde gelen isimlerinden Selda Bağcan, 'Dünya Müziğinde Efsane 81 Şarkıcı' listesinde yer almayı başardı. 'Dünya Müziğinde Tarihi ve Yaşayan Efsane Kadınlar' listesinde Safiye Ayla da var.  Bülent Ergün'ün haberi

  İngiltere'de yayınlanan The Observer gazetesinin müzik editörü Caspar Lewellyn Smith'in 'Anadolu'nun Joan Baez'i' olarak nitelendirdiği Selda Bağcan, ABD'de yapılan 'Dünya Müziğinde Tarihi ve Yaşayan Efsane Kadınlar' listesine girmeyi başardı.

  Şarkılarından dolayı defalarca yargılanan ve 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra cezaevine giren Selda Bağcan ile Safiye Ayla'nın da bulunduğu 81 kişilik listede Amalia Rodrigues, Billie Holiday, Edith Piaf, Fairuz, Joan Baez, Maria Callas, Maria Farantouri ve Mercedes Sosa da bulunuyor.

  Tam not aldı!

  70'li yıllarda söylediği ve 10 albümlük bir seri olarak yayınlanan 'Türkülerimiz' adlı serideki yorumlarıyla dikkat çeken Bağcan, İngiltere'den ABD'ye, İspanya'dan Avusturalya'ya kadar birçok müzik eleştirmeninin ilgisini çekmişti.

  Bağcan, 2006 yılından itibaren İngiltere başta olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan 'Meydan Sizindir' albümü ile büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştu.

  Yurtdışı basını onun için ne dedi?

  Dünya basınında Selda Bağcan ile ilgili çok yazı kaleme alındı. İşte o yazılardan bazıları:

  * Caspar Llewellyn Smith, The Observer
  * "Selda. Selda!.. Anadolu'nun Joan Baez'i ile henüz tanışmadınız mı? O halde çok şey kaybediyorsunuz..."
  * Andre Torres, Wax Poetics
  * "Bu kayıt çok harika! Selda beni Türk şarkılarına hayran bıraktı..."
  * The Dusty Groove
  * "Selda! Müzikal bir sihir... 70'li yılların Türkiyesi'nden çıkan en harika albümlerden bir tanesi ve hiçbir kategoriye girmeyen bir ses... Şarkı sözleri anlamlarını bilmeseniz bile sizi etkiliyor." İspanyol
  müzik araştırmacısı Vicante Fabuel
  * "Türk vokalisti Selda, Ümmü Gülsüm ve Asmahan gibi Doğu kültüründen çıkmış sayılı efsanevi kadın seslerinden biridir."