selçuklu devletinin yapmış olduğu savaşlar

'Etüt Merkezi' forumunda Sitem tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. selçuklu devletinin yapmış olduğu savaşlar

  - Dandanakan Muharebesi 1040
  Dandanakan Muharebesi ya da Dandanakan Meydan Muharebesi, (1040), Selçuklu Devleti'nin Gazne Devletini yendiği ve Gazne Devleti'nin çözülmesine yol açan muharebedir. Bu muharebeden sonra Gazne Devleti yıkılış dönemine girmiş, Selçuklu Devleti resmen kurulmuştur.

  - Malazgirt Muharebesi 1071
  Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan ile Bizans İmparatoru IV. Romen Diyojen arasında gerçekleşen bir savaştır. Alp Arslan'ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Muharebesi, "Türklere Anadolu'nun kapılarını açan temsili savaş" olarak bilinir.


  - Katvan Muharebesi 1141
  Katvan Muharebesi, 1141 yılında Karahitay ile Büyük Selçuklu Devleti arasında yapılan muharebedir. Muharebe kesin olarak Karahitay kazanmıştır. Ahmed Sencer devletini yeniden toparlamıştı. Ancak Karahitay'ın engelini gören Ahmed Sencer, devletin topraklarını ele geçirmeyi düşünmüş bunun sonucunda savaş ortaya çıkmıştır. Karahitay ordusu Selçuklu ordusunu ağır bir yenilgiye uğrattı. Selçuklular otuz bin kayıp vererek bu savaşı kaybettiler. Bu muharebe Katvan Çölü'nde yapıldığı için bu adla anılır. Muharebe Büyük Selçuklu Devletinin yanlış taktilerinden dolayı kaybedilmiştir.
   


Similar Threads: selçuklu devletinin
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Büyük Selçuklu Devletinin Türk İslam Tarihindeki Yeri 26 Kasım 2010
Etüt Merkezi selçuklulardan kalan tarihi eserler 2 Ocak 2011
Etüt Merkezi Osmanlı devletinin kuruluş dönemi hakkında bilgi 9 Aralık 2012
Etüt Merkezi ingiltere osmanlı devletinin 1. dünya savaşına girmesini neden istemiştir 9 Aralık 2012
Etüt Merkezi uygur devletinin coğrafi konumu 15 Şubat 2011