Şeker Hastası Oruç Tutar mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 15 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


 1. Şeker Hastaları Oruç Tutar mı?
  Ramazan ayının yaklaşması ile herkesi bir telaş sarmaya başladı yaz aylarına denk gelen Ramazan orucu oldukça uzun günlerde tutulacak bu durum rahatsızlığı olan kişiler için oldukça düşündürücü.Özellikle Şeker hastalarının merak ettiği önemli bir konu var şeker hastalarının oruö tutup tutamayacakları sorusu uzmanlar bu sorunun yanıtını şöyle veriyorlar;

  Oruç tutmak kan şekeri dengesini ciddi düzeyde etkileyebiliyor. Kan şekeri ayarının bozulması, bilhassa sık ortaya çıkan kan şekeri düşmeleri oruç tutmaya kalkan şeker hastaları için önemli bir sorundur.

  Şeker hastası olan kişi orucunu açtıktan sonra bol bol su içmelidir.Ayrıca Kolalı, şekerli, gazlı içeceklerden uzak durulması gereklidir.Çiğ sebze, salata veya zeytinyağlı sebze yemekleri ile meyve gibi posa-lif oranı yüksek besinlere öncelik verilmesi gerekiyor.

  Şeker hastaların oruç tutmasında bir zarar olmadığı gibi, aksine çok faydalar vardır aslında oruç ile diyabetleri yok olabilir ya da en azından daha iyileşebilir. Ama insülin alan şeker hastalarının oruç tutmasında risk bulunmaktadır.İnsülin kullanan şeker hastaları doktorlarına danışarak iftar ve sahur vakitlerinde alacakları insülin miktarını öğrenmek zorundadırlar.
   


Similar Threads: Şeker Hastası
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Oruçluyken Şeker Ölçülür mü 11 Temmuz 2013
Sorularla İslamiyet Şeker Hastalığı olanlar sahurda ne yemesi gerekir 11 Temmuz 2013
Sorularla İslamiyet Şeker Hastaları Sahurda Ne Yemeli 25 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Şeker hastaları oruç tutabilir mi 7 Ağustos 2011
Sorularla İslamiyet 2012 Şeker Bayramı Ne Zaman Tarihi 13 Mart 2011