Şeker Hastalığından Korunmanın Yolları

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Şeker Hastalığından Korunmanın Yolları

  [​IMG]
  Şeker hastalığı günümüzde oldukça yayın bir hastalıktır.Şeker hastalığının yaşam kalitesini düşürdüğünü ve kişiyi oldukça zor bir sürecin beklediği ortada.Peki Şeker hastalığına yakalanmamak için nele ryapılabilir kısacası Şeker hastalığındna korunmanın yolları varmı bu soruların yanıtlarını arıyanlar için işte uzmanların yanıtları.

  Öncelikle şunun bilinmeis gerekiyor ki şeker hastalığına neden olan birçok etken var örneğin şişmanlık şeker hastalığının artmasının baş sorumlusu olarak da şişmanlık olarak gösteriliyor. Şişmanlık günümüz insanınında çok sık rastlanan bir sağlık sorunu. Hareketsizlik, bol hormonlu ve katkılı yiyecekler, refah seviyesinin artması ile bu yiyeceklere kolay ulaşıyor olmak başlıca şişmanlık nedenleri arasında yer alıyor.

  Kilo almayın, kilolu iseniz kilo verin. Kilolu iseniz vücut ağırlığınızın %5-10 kaybetmeniz şeker gelişme riskini azaltıyor.

  Birinci derece akrabalarınızda tip 2 diyabet( şeker) hastalığı varsa diyabet gelişme ihtimaliniz çok yüksektir. Ailede şeker hastalığı var ise 35 yaş sonrasında düzenli olarak açlık şekerinizi ölçtürün, Obezite,yüksek tansiyon,hiperlipidemi (kolesterol yüksekliği) hastalığınız varsa şeker hastası olmadığınızdan emin olun, Haftada 150 dakika yürüyüş yapın, Düzenli ve dengeli beslenin.