şeker hastalığı

'Etüt Merkezi' forumunda Sitem tarafından 11 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. şeker hastalığı

  Bu hastalıkta en önemli nokta kan şekerinin sürekli olarak kontrol altında tutulması ve komplikasyonlardan korunmadır. Belki de komplikasyonlardan en fazla korkulan hastalık şeker hastalığıdır; çünkü bu hastalıkta kan şekeri uzun süre yüksek giderse komplikasyonların gelişmesi kaçınılmaz olur; el ve ayak parmaklarında yara açılırsa bu enfeksiyona yolaçar, yara iyileşmesi zaten yüksek kan şekeri yüzünden bozulmuştur, enfeksiyon yüzünden kan şekeri düşmez, kan şekeri düşmedikçe enfeksiyon önlenemez; el ve ayak parmaklarında kan dolaşımı da sorunlu olduğundan yaraların iyileşmesi daha da zorlaşır. Hasta yüksek şeker-enfeksiyon kısır döngüsüne girerse genel durumu hızla kötüye gidebilir. Bu sebeple şeker hastalığında tedaviden daha önemli olan şey, bu sorunlar ortaya çıkmadan hastanın uygun takip edilmesi ve yara oluşumunun önlenmesidir.
  Komplikasyonlar oluşmadan nasıl önlenir? Birinci kural hastanın ilaçlarını düzenli kullanması,diyetine dikkat etmesi,şeker düzeyini düzenli olarak takip etmesi,ve el-ayak bakımını dikkatli yapmasıdır,Yara iyileşmesi en fazla bozulan hastalar uzun yıllar şekeri yüksek seyreden hastalardır; bu yüzden bu gibi hastalarda herhangi bir yara açıldığında mümkün olduğu kadar ameliyatsız, takip ve pansumanlarla tedavi edilmeye çalışılır. Bu hastalarda ameliyat etmek için yapılan kesiler ve atılan dikişler de zor iyileşir. Yani yarayı kapatalım derken büyütme ihtimali de vardır. Bu yüzden bu gibi eski şeker hastaları mümkün olduğunca ameliyatsız bakım ve pansuman gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır. Ameliyat son çaredir.


  Cevap: şeker hastalığı

  Şeker hastalarında ayakta açılan yara ciddidir acil tıbbi müdahale gerekmektedir.

  Eylülünde belirtiği gibi şeker hastalarında Ameliyat son çaredir.Fakat doktor kontrolünde bir tedavi uygulanmazsa eşinizin korktuğu şey kaçınılmazdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Şub 2017
Yükleniyor...