Şeker Hastalığı Nedir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 3 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şeker Hastalığı Nedir Nasıl Oluşur  Şeker Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir

  Tıp dilinde diabetes mellitus olarak bilinen şeker hastalığı, ömür boyu devam eden ve pankreasın yeterli derecede insülin salgılayamamasından ve salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılmamasından kaynaklanan kronik bir hastalıktır.

  Diyabet, başta karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ metabolizmasını ilgilendiren bir metabolizma hastalığıdır ve kendisini kan şekerinin sürekli yüksek olması ile gösterir.

  Diyabet hastalarındaki temel metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glükozun(şekerin) hücrelerin içine girememesidir. Normal koşullarda besinlerden elde edilen veya karaciğerdeki depolardan kana salınan glükoz pankraeas tarafından salgılanan İNSÜLİN hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve orada yakılarak enrjiye dönüşür. Hücrelerin üzerinde değişik maddelerin girmesine izin verilen kapılar vardır. Bu kapılar normalde kilitlidirler ve uygun anahtar varlığında açılırlar.

  Diyabet, hücrelerin üzerindeki glükoz kapısının açılamaması durumudur. Bu örnekten ilerlersek diyabet, anahtar işlevi gören İNSÜLİN hormonu yetersizliğine ve/veya insülinin etkilediği reseptörlerin( hücre kapısındaki kilidin) bozukluğuna bağlı gelişmektedir.

  Şeker Hastalığı Belirtileri şöyledir


  Sık sık idrara çıkma,
  Aşırı susama,
  Bulanık görme,
  Halsizlik,bitkinlik,
  Beklenmedik kilo kaybı,
  Acıkma hissidir,
  Mide bulantısı,
  Kusma,
  Nefes kokusu,
  Sık idrar yolu enfeksiyonu,
  Adetten kesilme,
  Kuru ve kaşıntılı deri,
  Yaraların geç iyileşmesi.