Şeker Hamurunun Yapılışı Tarifi Resimli

'Damak Keyfi' forumunda Elfida tarafından 2 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Şeker hamuru nasıl yapılır
  Resimli Şeker Hamurunun Yapılışı Tarifi

  Malzemeler:
  7,5 su bardağı ince çekilmiş ve elenmiş pudra şekeri
  1 yemek kaşığı toz jelatin (silme)
  Çeyrek su bardağı oda sıcaklığında su
  1 tatlı kaşığı tel süzgeç ile süzülmüş limon suyu
  Yarım su bardağı glikoz
  1 yemek kaşığı gliserin (silme)

  Yapılışı:
  1-Pudra şekerinizi eleyin. 5 su bardağı kadar kısmını yoğurma kabınıza koyun.

  2-Mikrodalgaya dayanıklı bir tabağınıza toz jelatini koyun.

  3-Toz jelatinin üzerine, çeyrek su bardağı suyu serpin. 1 dakika kadar bekleyin, jelatin suyu çekip, şişsin.

  4-Şişen jelatini, mikrodalganın ısıtma ayarında 10 saniye ısıtın. Çok ısınmaması önemli. Sadece eriyecek kadar mikrodalgada kalmalı.

  5-Daha sonra eriyen, toz jelatinli suya, limon suyu, gliserin ve 20 saniye mikrodalgada ısıttığınız glikozu da ekleyin. İyice karıştırın. Glikozun tam dağılmadığını düşünüyorsanız 5 saniye kadar daha, karışımın tamamını mikrodalgaya koyun, ısıtın.

  6-Bu karşımı, yoğurma kabınızdaki pudra şekerinin ortasına döküp, yoğurmaya başlayın. Bir süre sonra kabın içinde yoğurmak zorlaşacaktır. Ayırdığınız 2,5 bardak pudra şekerinden bir miktar tezgaha döküp, hamurunuzu tezgahta yoğurmaya devam edin. Çok sert bir hamur olduğundan, oldukça kol kuvvetine ihtiyacınız olacak.
  Azar azar ayırdığınız pudra şekerinden ekleyip, elastik ama sertçe bir hamur yoğurun. Pudra şekerinin miktarını kesin söylemek mümkün değildir. Ortamın, hatta elinizin sıcaklığı bile miktarı değiştirecektir. Benim, 7,5 bardak pudra şekerinin tamamını kullandığım hiç olmadı, ama siz bu miktarı hazır bulundurun.

  7-Hamurunuz hazır olduktan sonra, kullanıncaya kadar, streç filme sarıp, hava almayan bir kapta ve oda sıcaklığında saklamalısınız. Hava ile temas ettiğinde hamurunuz kuruyacaktır. Buz dolabına koyarsanız da, renklendirdiyseniz, renkleri akacak ve hamurunuz terleyecektir.
  Bir süre beklemiş hamurunuzu kullanmadan önce, tekrardan iyice yoğurmanız ve katılaşmışsa birkaç saniye mikrodalgada ısıtmanız gerekebilir.

  8-Şeker hamurunuzu açmak için, mümkünse mermer yüzeye, resimdeki gibi, kalınca bir miktarda pudra şekeri elemeniz gerekmektedir. Yüzeyin ve merdanenin kuruluğuna çok özen gösterin. Hamurunuzu merdaneyle açarken, kenarlarından taşan pudra şekerini, yumurta fırçası gibi bir fırça yardımıyla, hamurdan uzaklaştırmalısınız.
   


Similar Threads: Şeker Hamurunun
Forum Başlık Tarih
Damak Keyfi Evde Şeker Hamuru Yapımı 8 Mart 2013
Damak Keyfi Şekersiz Kek Tarifi Resimli 10 Ocak 2013
Damak Keyfi Şekerpare Tarifi Resimli 4 Ekim 2012
Damak Keyfi Leblebi Şekerli Pasta Tarifi Resimli 30 Eylül 2012
Damak Keyfi Ev Yapımı Şeker Hamuru 26 Temmuz 2012