Şehzade Mustafa'yı kim öldürtmüştür

'Tarih Bölümü' forumunda Yasemin tarafından 13 Şubat 2014 tarihinde açılan konu


 1. Şehzade Mustafa'yı kim öldürdü  Çarşamba akşamları Star tv ekranalrında izlenme rekorları kıran dizi Muhteşem Yüzyıl'ın son bölümlerine damgayı vuran isimlerdne biri olmuştur Şehzade Mustafa.Şehzade Mustafa'nın öldürülmesi kimin fikriydi Şehzade Mustafa'yı kim öldürtmüştür konuyla ilhili bilgileri aşağıdaki kısa yazımızda öğrenebilirsiniz.

  Bu dünya hiç kimseye kalmaz. Sultan Süleyman’a kalmadı sözü, Osmanlı tahtında 45 yıl 3 ay 7 gün ile en uzun süre padişahlık yapıp, tarihe damgasını vuran, Yavuz Sultan Selim’in oğlu, Kanuni Sultan Süleyman için söylenmiştir.

  sehzade-mustafayikim-öldürdü.

  Şehzade Mustafa’yı kim, neden öldürdü?

  Hükümdar, kendisini kemiren düşünceyi hayata geçirme fırsatını, 1553’ün 6 Ekim’inde buldu. Ordusuyla beraber Nahcıvan üzerine sefere çıkan Kanuni, Konya Ereğlisi’nde konaklamış ve oğlu Mustafa da Amasya’dan askerleriyle beraber babasının ordusuna katılmak üzere Konya’ya gelmişti.
  Şehzade Mustafa, elini öpmek üzere Kanuni’nin bulunduğu çadıra gider. Otağ girişindeki nöbetçiler Mustafa’dan silahlarını dışarda bırakmasını isterler. Şehzadelerin padişahların yanına silahla girmeleri o dönemde mümkünken, Mustafa buna anlam veremez lakin kızsa da bunu yapar, onu koruyan askerlerine dışarıda onu beklemelerini söyler. O sırada bir yayı germekte olan babasını görünce hürmetle selamlar ama hükümdar bir görünüp kaybolur. Tam bu sırada içeriye giren yedi dilsiz cellat, şehzadenin üzerine atlar. Güçlü bir şehzade olan Mustafa cellatların birkaçını yere serer, bu arada eski arkadaşı Zal Mahmud Ağa’yı görür, onu görünce kurtaramak için geldiğini düşünür. Lakin, durum tam tersidir. Yetiş Mahmud der. Fakat elinde balta ile gelen ve hayatı boyunca şehzadeden büyük iyilik görmüş Zal Mahmud, Şehzade’nin boynuna kementi takar. Diğer cellatlar üzerine üşüşür ve şehzadeyi kementle boğarlar. Çünkü padişah sülalesinden gelenlerin öldürülmesinde kan akıtılmaması bir gelenek olup, genellikle boğmak suretiyle hayatlarına son veriliyordu. Kanuni, kendi oğlunu iktidar hırsı ve Hürrem’in entrikalalarına ve ihtirasına kurban eder. Sallanmakta olan bir devlet, 38 yaşındaki ümit vadeden şehzadesini yititir.
  Mustafa’nın ölümüne değinmişken, Pargalı Damat İbrahim Paşa’dan söz etmemek olmaz. Kanuni Sultan Süleyman saltanatı döneminde, 1523-1536 yılları arasında 13 sene sadrazamlık yapan ve Farsça, Rumca, Sırpça ve İtalyanca bilen İbrahim Paşa, Pargalı, Frenk, Damat, Makbul ve Maktul lakaplarıyla anılır. Kanuni’ye yakınlığı ve sevgisi ile bilinen Pargalı İbrahim Paşa, Osmanlı Devleti’nin hem siyasi hem askeri hem de sanat alanlarında önemli roller oynamıştır.

  1536’nın Mart ayında iftar için saraya çağrılan İbrahim Paşa, iftardan sonra bir odaya çağrılarak, daha sonra Şehzade Mustafa’yı da boğdurtmakta (1553) kullanılacak sağır ve dilsiz cellatlar tarafından boğdurulacaktır. 43 yaşında öldürülen İbrahim Paşa’nın öldürülmesinde, şu faktörler etkili olmuştur: İbrahim Paşa’nın iktidarda ulaştığı güç ve bu gücün yarattığı kişisel hırs ve iktidar sarhoşluğu, Kanuni’nin eşi Hürrem Sultan ile aralarındaki çekişme ve özellikle İbrahim Paşa’nın taht için Kanuni’nin ilk eşinden olan en büyük oğlu Mustafa’yı açıkça destekliyor oluşu ve Kanuni üzerindeki Hürrem Sultan ile yarışan etkisi bu çekişmeyi yaratmıştır. İbrahim Paşa’nın Bağdat’ın fethinin ardından Defterdar İbrahim Paşa’yı idam ettirmesi ve buna onay veren Kanuni’nin daha sonra duyduğu pişmanlık, bir dönemin gözde sadrazamı İbrahim Paşa’nın gözden düşmesinde etken olduğu düşünülmektedir.