Şehzade mustafa'nın ölümünden sonra mahidevran

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 13 Şub 2014 tarihinde açılan konu

  1. Şehzade mustafa'nın ölümünden sonra mahidevran


    Şehzade Mustafa Kanuni Sultan Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olma oğludur.

    Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde bulunmuştur.Babasının tahtına göz dikmekle suçlanmış; Nahcıvan seferi'ne giden Osmanlı ordusunun Konya’da konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur. Katli, devlete isyan suçundan dolayıdır; ancak deliller ve şahitler konusunda tartışma bulunmaktadır.

    Hürrem Sultan'ın tahta kendi oğullarından birini geçirmek için Şehzade Mustafa'ya tuzak kurduğu ve ölümünü hazırladığı iddia edilmektedir.Mahidevran Sultan 1500 civarı - 3 Şubat 1581, Bursa Osmanlı Padişahı I. Süleyman'ın eşi, Şehzade Mustafa'nın, Şehzade Ahmed'in, Raziye Sultan'ın annesidir.Mahidevaran sultan Bursa'da yaşadığı evin kirasını ödeyemez duruma gelmiştir ve birçok yere borçlanmıştır.Süleyman'ın bir diğer eşi Hürrem Sultan'ın 1558'deki ölümünden sonra,oglu padisah II.Selim, Bursa kadısı aracılığıyla Mahidevran'ın borçlarını ödetip kendisine ödenek bağlatırken; ertesi yıl ise Bursa Hisarı'nda, İmaret-i İsâ mahallesindeki Leyszâde evini kendisine aldırtmıştır.

    Kendisine verilen ödenekle geçinen Mahidevran, oğlu Mustafa'nın Muradiye'deki mezarının üstüne Mustafa-i Cedit Türbesi'ni yaptırırken, türbenin bakımı için evinin yanında iki değirmen ve yüz bin dirhem gümüş para vakfetti. 3 Şubat 1581 tarihinde vefat etti ve oğlunun yanına gömülmüştür.