Şehzade Mustafanın ölüm yaşı kaçtır

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 12 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


  1. Şehzade Mustafa Nın Ölüm Tarihi


    Şehzade Mustafa Öldüğünde Kaç Yaşındaydı


    Şehzade Mustafa bir döneme damgasını vuran Kanuni Sultan Süleyman'ın oğludur. Kanuni hayatı ve saltanatı boyunca yaptıklarıyla Muhteşem lakabını kazanmıştır. Adaleti ile tanınan Kanuni, oğlu Şehzade Mustafa'ya o kadar adil davranamamış ve onu sağır ve dilsiz cellatlara boğdurmuştur.

    Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuni`nin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu. Annesi, Kanuni`nin ilk başkadını olan Mahidevran Hatun`dur.Şehzade Mustafa babasının vefatı durumunda tarihi öneme sahip Manisa sancakbeyliğine gönderilmiş ancak Hürrem Sultan'ın çabalarıyla bu önemli görev kendisinden yine babası tarafından alınmıştır.

    Tarihi kaynaklar Şehzade Mustafa`yı iyi yetişmiş, cesur ve halkın sevdiği bir kişi olarak tasvir etmekteyse de, babası Kanuni için durum pek de öyle gözükmemektedir.Uzun süren entrikalar ve Hürrem Sultan ile yandaşı Rüstem Paşa'nın çabalarıyla Kanuni de oğlunun kendisinin yerine geçme düşüncesine inanmış ve iktidar babalıktan ağır basmıştır. Şehzade Mustafa 1553 yılında babasının sefer zamanı için gittiği çadırında 7 tane cellat tarafından boğularak öldürülmüştür. Öldüğünde 38 yaşındadır.