Şehzade Mustafa Öldürülmesi

'Tarih Bölümü' forumunda Merve tarafından 4 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şehzade Mustafa Öldürülmesi Olayı

  Şehzade Mustafa Öldürülmesi Kısaca

  Şehzade Mustafa Kanuni Sultan Süleymanın Hürrem Sultandan olmayan iki oğlundan biridir. Şehzade Mehmet kendi eceli ile öldükten sonra Hürrem Sultan için kendi oğlu Şehzade Bayezide tek rakip olarak Şehzade Mustafa kalmıştır.

  Şehzade Mustafa çok iyi eğitilmiş bir şehzade, çok cesur ve başarılı bir askerdi de aynı zamanda. Halk ve asker nezlinde de çok sevilirdi.

  Hürrem Sultan ve damadı Damat Rüstem Şehzade Bayezidi tahta çıkarmak için saray da ve devlet erkanı içinde entrikalar yaratarak Şehzade Mustafanın Kanuniyi devirerek tahta geçeceğini iddaa ederler. Hürrem tarafından da zehirlenen Kanuni, kimi tarihçilere göre entrika olduğundan haberdar olmasına rağmen devletin bekâsı için, kimi tarihçilere görede haberdar olmadan kendi iktidarı için Şehzade Mustafanın öldürülmesini emretmiştir.

  Savaş sebebiyle Konyada bulunan bir otağa çağrılan Şehzade Mustafa, yine kimi iddaalara göre olacaklardan haberdar olmasına karşın padişaha karşı gelmek istememesinden otağa gitmiştir, padişahı yerinde bulamaz ve üzerine atlayan iki cellatla müzadele ederek kurtulmaya başarır. Daha sonra gelen cellatları deviremez ve şehzadelerin öldürülmesinde kullanılan domuz bağırsağından halatla 38 yaşında boğularak öldürülür.

  Rivayete göre Kanuni infaz sırasında orada bulunarak olayı izlemiş öldürülmesinden sonra başında yas tutmuştur. Ve ölene kadar Mustafanın pişmanlığıyla yaşamıştır.

  Şehzade Mustafa öldürüldükten sonra Hürrem Sultanın oğlu Şehzade Bayezid bazı politik ve askeri hatalar yaparak padişahın gözünden düşmüş ve daha sonra bizzat İran şahı tarafından öldürülmüştür. Şehzade Bayezidin de ölümünden de sonra taht Kanuninin oğulları arasındaki en yeteneksiz en vasıfsız olana, Sarı Selime kalmıştır.
  alıntı