Şehzade Mustafa Olayı

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 4 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şehzade Mustafa Öldürülmesi Olayı


  Şehzade Mustafanın Öldürülmesi Olayı


  Şehzade Mustafa, I. Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olan ilk çocuğudur. Şehzade Mustafa çok iyi eğitilmiş bir şehzade, çok cesur ve başarılı bir askerdi de aynı zamanda. Halk ve asker nezlinde de çok sevilirdi.

  Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın I. Süleyman'ın en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu.
  Ancak Süleyman 1553 yılında oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla ve hürrem sultan ve damat rüstem paşanın kanuni'ye yaptıkları baskı sonucu Kanununi Ereğli ovasında oğlu Mustafayı boğdurttu.

  Kimi aydınlara göre Osmanlının yukselısten duraklamaya gecısındekı donum noktası sehzade mustafanın hurrem sultanın entrikaları sonucu kanuni tarafından 38 yasında bogdurulmasıdır. Halk tarafından cok sevılen sehzade mustafanın oldurulmesı osmanlıda ınfıal yaratmıstır. ve 1600 lerde baslayacak olan celali ayaklanmalarına on ayak olmustur.

  Rivayete göre Kanuni infaz sırasında orada bulunarak olayı izlemiş öldürülmesinden sonra başında yas tutmuştur ve ölene kadar Mustafanın pişmanlığıyla yaşamıştır.

  Hürrem'den doğma kardeşlerinden Cihangir'in şehzade Mustafanın öldürülmesi üzerine üzüntüden öldüğü, Bayezid'in ise Hürrem'e "o bizim güvencemizdi, şimdi yaşıyor olmanın sebebi annem olmandır" dediği de rivayet edilir.