Şehzade Mustafa Nezaman Evlendi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 8 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şehzade Mustafa'nın Evliliği
  Şehzade Mustafa Kiminle Evlendi

  Şehzade Mustafa babası I. Süleyman'ı tahttan indirme planları yaptığı gerekçesiyle boğdurulan Osmanlı şehzadesidir.

  Rumeysa Haseki Sultan asıl ismiyle Aslen Bosna Hersekli olan Nadia Frankos'dur 12 yaşında Osmanlı haremine girmiştir. Rumeysa Haseki Sultanın eşi Şehzade Mustafa'dır. Kendisi aynı zamanda şehzade Mustafa'nın tek bilinen eşidir.

  39 yaşında gözü önünde boğdurulan Şehzade Mustafa ve oğlu Mehmed'den sonra Validesi ile beraber İzmir'e yerleşirler.Herkes ona Kadın Efendi Sultan derdi bu yüzden Ege'de herkes onu sayar severdi, padişah gibi görürdü.Adaletli,zeki,ağırbaşlı olduğu için Ege'de kime sorulursa direk o gösterilirdi.

  Şehzade Mustafa Sultan Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olma oğludur. Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde bulunmuştur. Babasının tahtına göz dikmekle suçlanmış; Nahcıvan seferi'ne giden Osmanlı ordusunun Konyada konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur.

  Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuni'nin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu. Annesi, Kanuni'nin ilk başkadını olan Mahidevran Hatun'dur. Dedesi Yavuz Sultan Selim'in vefatı üzerine, babası Kanuni ile birlikte İstanbul'a gelen Şehzade Mustafa, 1533 yılında Saruhan Sancakbeyliği'ne atandı.