Şehzade Mustafa Kimdir

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 11 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şehzade Mustafa Hakkında Bilgi


  Şehzade Mustafa Hayatı


  Şehzade Mustafa babası Kanuni Süleyman'ı tahttan indirme planları yaptığı gerekçesiyle boğdurulan Osmanlı şehzadesidir.


  Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuninin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu. Annesi, Kanuninin ilk başkadını olan Mahidevran Hatundur. Dedesi Yavuz Sultan Selimin vefatı üzerine, babası Kanuni ile birlikte İstanbula gelen Şehzade Mustafa, 1533 yılında Saruhan Sancakbeyliğine atandı. Aynı dönem, Şehzade Mustafanın annesi Mahidevran Hatun ile Mehmed, Selim, Bayezid ve Cihangir adlı dört şehzadenin annesi olan Hürrem Sultan arasındaki rekabetin ateşli bir biçimde yaşandığı yıllardır.

  Şehzade Mustafa bir zaman sonra Amasyaya kaydırıldı. Manisaya ise, Kanuninin Hurremden olma ve Şehzade Mustafadan altı yaş küçük oğlu Şehzade Mehmet getirildi. Bunun anlamı, Hurremin oğullarından birinin sultan olması için yoğun bir çaba gösterildiği ve Kanuninin de bu etkiye direnemediğiydi.

  Şehzade Mehmetin beklenmedik şekilde 1543te ölümünden sonra Saruhan Sancak Beyliğine Şehzade Selim getirilirken; Şehzade Mustafa ise Konya Sancak beyliğine atandı.

  Kaynaklara göre pek çok devlet adamının gözünde, Şehzade Mehmetten sonra veliahtlığa Şehzade Mustafa layık görülmekteydi. Taht yarışında Mustafayı bertaraf edebilmek için Hürrem Sultanın emri ile Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından sahte mektuplar ürettiği düşünülür. Bu mektuplar, Şehzade Mustafanın babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini gösterir niteliktedir. Başlangıçta iddialara inanmayan Kanuni, Nahçiven Seferine çıktığında Konya Ereğlisi tarafında (bugünkü Akhüyük Köyü) konakladığı sırada el öpmeye gelen Şehzade Mustafayı orada boğdurdu. Şehzadenin saray hademelerinden Zal Mahmut Ağanın arkadan saldırması sonucu hayatını kaybettiği düşünülür. Cesedi çadırın önüne asılmış, cenazesi daha sonra Bursaya gönderilerek II. Murat türbesi yakınına defnedilmiştir. Şehzade Mustafanın türbesi, 1555 yılında kardeşi Şehzade Selim tarafından yaptırılmıştır.