Şehzade Mustafa Kimdir

'Osmanlı Tarihi' forumunda Masal tarafından 11 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Şehzade Mustafa Hakkında Bilgi


  Şehzade Mustafa Hayatı


  Şehzade Mustafa babası Kanuni Süleyman'ı tahttan indirme planları yaptığı gerekçesiyle boğdurulan Osmanlı şehzadesidir.


  Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuni’nin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu. Annesi, Kanuni’nin ilk başkadını olan Mahidevran Hatun’dur. Dedesi Yavuz Sultan Selim’in vefatı üzerine, babası Kanuni ile birlikte İstanbul’a gelen Şehzade Mustafa, 1533 yılında Saruhan Sancakbeyliği’ne atandı. Aynı dönem, Şehzade Mustafa’nın annesi Mahidevran Hatun ile Mehmed, Selim, Bayezid ve Cihangir adlı dört şehzadenin annesi olan Hürrem Sultan arasındaki rekabetin ateşli bir biçimde yaşandığı yıllardır.

  Şehzade Mustafa bir zaman sonra Amasya’ya kaydırıldı. Manisa’ya ise, Kanuni’nin Hurrem’den olma ve Şehzade Mustafa’dan altı yaş küçük oğlu Şehzade Mehmet getirildi. Bunun anlamı, Hurrem’in oğullarından birinin sultan olması için yoğun bir çaba gösterildiği ve Kanuni’nin de bu etkiye direnemediğiydi.

  Şehzade Mehmet’in beklenmedik şekilde 1543’te ölümünden sonra Saruhan Sancak Beyliğine Şehzade Selim getirilirken; Şehzade Mustafa ise Konya Sancak beyliğine atandı.

  Kaynaklara göre pek çok devlet adamının gözünde, Şehzade Mehmet’ten sonra veliahtlığa Şehzade Mustafa layık görülmekteydi. Taht yarışında Mustafa’yı bertaraf edebilmek için Hürrem Sultan’ın emri ile Sadrazam Damat Rüstem Paşa tarafından sahte mektuplar ürettiği düşünülür. Bu mektuplar, Şehzade Mustafa’nın babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini gösterir niteliktedir. Başlangıçta iddialara inanmayan Kanuni, Nahçiven Seferi’ne çıktığında Konya Ereğlisi tarafında (bugünkü Akhüyük Köyü) konakladığı sırada el öpmeye gelen Şehzade Mustafa’yı orada boğdurdu. Şehzade’nin saray hademelerinden Zal Mahmut Ağa’nın arkadan saldırması sonucu hayatını kaybettiği düşünülür. Cesedi çadırın önüne asılmış, cenazesi daha sonra Bursa’ya gönderilerek II. Murat türbesi yakınına defnedilmiştir. Şehzade Mustafa’nın türbesi, 1555 yılında kardeşi Şehzade Selim tarafından yaptırılmıştır.
   


Yükleniyor...