Şehzade Mustafa hayatı, ölümü

'Tarih Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 30 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Mahidevran oğlu Şehzade Mustafa kimdir

  Şehzade Mustafa Kimdir


  Şehzade Mustafa (d.1515, ö.1553) Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi tahttan indirme planları yaptığı gerekçesiyle boğdurtarak öldürttüğü ve Mahidevran Sultan'ın doğurduğu tek şehzadedir.

  Şehzade Mustafa Olayı


  1553'te Şehzade Mustafa olayı yaşandı. Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya'ya vali olarak gönderildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya 'ya gitti. Şehzade Mustafa'nın I. Süleyman'ın en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Mustafa, babasına bir süre sonra ayaklandı. Bir süre sonra büyük bir tehlike haline gelirken 1553 yılında Ereğli ovasında boğduruldu.

  Bazı yazarlar Mustafa'yı, bazıları I. Süleyman'ı bir kısmı ise Hürrem Sultan ve Damat Rüstem Paşa'yı eleştirir.Şehzade Mustafa Kimdir

  Kanıtlanamamış bir iddiaya göre onun ölümünden sonra Düzmece Mustafa denen olay gerçekleşmiştir.[kaynak belirtilmeli] Onun padişah olmasını isteyenler (Düzmece Mustafa Kuvvetleri) isyan çıkarmıştır. Hatta kardeşi Bayezıd'ın da o isyanda olduğu gerekçesiyle Kütahya'ya sürgün edildiği söylenmektedir. Bilinen ise bir süre sonra ise Şehzade Bayezit'in ayaklandığı ve İran'a gittiğidir. İran Şahı ise barışı bozmamak için şehzadeyi öldürmüştür. Bu olayda bazı yazarlar Şehzadeyi haksız bulurken , bazı yazarlar II. Selim'i bazı yazarlar ise Safevi Devleti'ni tahtta şehzade bırakmamak amacıyla komplo kurduğunu belirtir.
   


Similar Threads: Şehzade Mustafa
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Şehzade Mustafa'nın Kanuni Sultan Süleyman'a Yazdığı Mektup 18 Şubat 2014
Tarih Bölümü Şehzade Mustafa Kimdir neden öldürülmüştür 13 Şubat 2014
Tarih Bölümü Şehzade mustafa nasıl öldü kısaca 13 Şubat 2014
Tarih Bölümü Şehzade mustafanın ölümü hakkında bilgi 13 Şubat 2014
Tarih Bölümü Şehzade mustafa neden öldürülmüştür 13 Şubat 2014