Şehzade Mustafa Ayaklanması

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 12 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Şehzade Mustafa Ayaklanması
  Şehzade Mustafa Ayaklanması Hakkında Bilgi

  Şehzade Mustafa 1515, Manisa - 6 Ekim 1553, Konya doğumlu, babası I. Süleyman'ı tahttan indirme planları yaptığı gerekçesiyle boğdurulan Osmanlı şehzadesidir.

  Sultan Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olma oğludur. Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde bulunmuştur. Babasının tahtına göz dikmekle suçlanmış; Nahcıvan seferi'ne giden Osmanlı ordusunun Konyada konakladığı sırada, padişahın otağında boğdurulmuştur.

  Ölümünden sonra Şehzade Mustafa adına Düzmece Mustafa isyanı adlı bir isyanın başlatıldığı düşünülür. Şehzadenin celladın elinden kurtulduğunu ve kendisinin Şehzade Mustafa olduğunu söyleyerek tahta yürümeye kalkışan Düzmece Mustafa, Orhan Asenanın Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe adlı oyununda konu edilir.

  Şehzade Mustafanın öldürülmesinden sonra ortaya çıkan Düzmece Mustafa olayında Şehzade Bayezidin, isyancı kuvvetleri durdurmada ağır davrandığı, hatta bu isyanı onun düzenlediği iddiası ortaya atıldı. Kanuninin ona olan güveni sarsıldı, ancak yine de kendisini affedip Kütahyaya gönderdi. Bayezid bunun üzerine babasına yazdığı mektupta ben kulunuzu muradına irgürdünüz diyerek teşekkür etmiş ve kendisini tahtın varisi olarak görmeye başlamıştır.