Şehzade Mehmet Türbesi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 18 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Şehzade Sultan Mehmet Türbesi  Şehzade Mehmet Türbesi Hakkında Bilgi

  İstanbul Eminönü ilçesi, Şehzadebaşında Şehzade Külliyesinin Kıble avlusunda bulunan Şehzade Mehmet Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1543 yılında ölen oğlu için yaptırılmıştır.

  Şehzade Mehmet Manisada Vali iken Çiçek Hastalığından 23 yaşında ölmüştür. Şehzadenin cenaze namazı Bayazıt Camisinde kılınmış ve daha sonra burada yapılacak türbesinin olduğu yere gömülmüştür.

  Türbe Klasik Osmanlı türbe mimarisi üslubunda olup, yapı topluluğunun en erken bitirilen bölümüdür. Osmanlı mimarisinin en güzel türbelerinden birisi olup, sekizgen planlıdır. Üzeri yivli bir kubbe ile örtülmüştür.

  Türbenin dış cepheleri zeminden saçak kornişine kadar yarım sütunlarla birbirlerinden ayrılmış, üzerine kırmızı taştan bir silme yerleştirilmiştir.

  Türbenin her cephesinde altlı üstlü ikişer penceresi vardır. Toplam 30 pencere ile türbe aydınlatılmıştır. Alt sıra pencereler dikdörtgen söveli, sivri kemerli ve pembe porfir alınlıklıdır. Üst sıra pencereler yine dikdörtgen çerçeveler içerisine alınmış olup, sivri kemerlidir.

  Türbe son derece zengin bir bezemeye sahiptir. Giriş kapısının iki yanında, dış duvarlar üzerinde birbirine benzeyen iki çini panoya yer verilmiştir.Ayrıca alt sıra pencerelerin üzerine bir kuşak halinde Esma-ül Hüsna yazılmıştır. Türbe içerisindeki çiniler gri, kırmızı, kirli beyaz renklerde olup, çeşitli çiçeklere, kıvrık dallara, lotus ve palmetlere yer verilmiştir.

  Şehzade Mehmetin sandukası üzerinde dört ayaklı, fildişi kakmalı bir taht bulunmaktadır. Bu taht Kanuni Sultan Süleyman tarafından konulmuş ve ölümünden sonra Şehzade Mehmetin padişah olmasını istediği simgelenmiştir.
  Türbede Şehzade Mehmetten başka kardeşi Şehzade Cihangir (1553), Şehzade Mehmetin kızı Hümaşah Sultan ve kim olduğu bilinmeyen bir başka sanduka daha bulunmaktadır.

  [​IMG]
   


Similar Threads: Şehzade Mehmet
Forum Başlık Tarih
Biyografi Şehzade Mehmet Türbesi Nerede 20 Şubat 2014
Biyografi Şehzade Mehmet Nasıl Öldü 18 Ekim 2012
Biyografi Şehzade Mehmet Neden Öldü 18 Ekim 2012
Biyografi Şehzade Mehmet'i Kim Öldürdü 18 Ekim 2012
Biyografi Şehzade Mehmet'in Hayatı 18 Ekim 2012