Sehiv secdesi nedir kısaca

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 5 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Sehiv secdesi nedir hakkında bilgi

  Sehiv kelimesi sözlükte yanılma, gaflete düşme, farkında olmadan bir hata yapma gibi manalara gelmektedir. İslam dininde yer alan bir kavram olarak ise sehiv secdesi şu manaya gelmektedir.

  İslam dini içerisinde yer alan en önemli ibadetlerden biri olan namaz ibadeti içerisinde istemeden yapılan bir hatadan veya yanılmadan dolayı namazın sonunda yapılan secdeye sehiv secdesi denilmektedir.

  Günde beş vakit olmak sureti ile yapılan namaz ibadeti içerisinde, unutarak (gaflete düşerek) namazın farz veya vacip olan bir rüknünün istemeden terk edilmesi veya geciktirilmesi, tekrarlanması gibi durumlarda yapılan hatanın telafi edilebilmesi için namaz sonunda sehiv secdesi yapmak vacip olur.


  İbadeti için gerekli olan farzlardan veya vaciplerden birinin bilerek yapılmaması, terk edilmesi durumunda sehiv secdesi yapmak caiz değildir.

  Zira bu ve benzeri durumlarda hatanın yapıldığı vakit namazın mutlaka tekrar kılınması gerekmektedir. Namaz ibadeti içerisinde sehiv secdesi yapmamız gereken bir durum vuku bulur ise, örneğin zamlı sure okumayı unutur isek şöyle yapmamız gerekmektedir.

  Namazın son oturuşunda Ettehiyyatü ve salli, barik duaları okunarak sadece sağ tarafa veya her iki tarafa da selam verilir. Bu arada dil ile söylemeden sadece kalben sehiv secdesi yapmaya niyet edilir. Bu niyeti kalpten geçirmek yetmektedir ve dil ile yapmamaya dikkat etmelidir.Daha sonra ise Allahu Ekber diyerek namaz içerisinde yapıldığı şekilde secdeye varılır ve üç defa Subhane Rabbiyel Ala denilerek aynı şekilde İki defa secde yapılır.Daha sonra oturulur ve her vakit namazın son oturuşunda yaptığımız gibi Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilerek namaz sonlandırılır.

  sehiv-secedesi.jpeg