Sehiv Secdesi Nasıl Yapılır

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 11 Ağu 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sehiv Secdesi Nedir Nasıl Yapılır

  Sehiv secdesi; yanılma ve unutma secdesi demektir. Namazın farzlarından birinin tehiri (geciktirilmesi) veya vaciplerden birini terk ve ya tehiri halinde yapılması gerekir.

  Sehiv Secdesi Hangi Hallerde ve Ne Zaman Yapılır


  -Namazda farzlardan birinin unutularak geciktirilmesi.

  -Vaciblerden birinin unutularak geciktirilmesi veya unutularak yapılmaması hallerinde sehiv secdesi yapılır.

  Namazdaki bu eksikliği gidermek için namazın sonunda sehiv secdesi yapmak vacibtir. Farzlardan birinin unutularak veya bile bile yapılmaması hâlinde namaz bozulacağı için sehiv secdesi ile tamamlanamaz, namazın yeniden kılınması gerekir. Vaciblerden herhangi birinin bilerek terkedilmesi durumunda sehiv secdesi yapılmaz, namazın yeniden kılınması gerekir.

  Sehiv Secdesi Nedir, Nasıl Yapılır


  Namazın sonunda iki defa secde yapıp oturmak ve bu oturuşta Ettehiyyatü, Allahümme salli ve Allahümme barik'i okuyup selâm vermeye sehiv secdesi denir.

  Sehiv secdesi şöyle yapılır


  Namazın son oturuşunda yalnız Ettehiyyatü okunarak sağ tarafa selam verildikten sonra: Allahü Ekber diyerek secdeye varılır. Burada üç kere Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ denilir. Sonra Allahü Ekber denilerek kalkılıp oturulur, tekrar Allahü Ekber diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ söylenir ve Allahü ekber diyerek kalkılıp oturulur. Bu oturuşta, Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme bârik ve Rabbenâ âtinâ...duaları okunarak önce sağa, sonra sola selâm verilir. Buna sehiv secdesi denir.

  Sehiv secdesi yapılması gereken durumda unutup selam verilirse namazın yeniden kılınması gerekmez.
   
  Son düzenleme: 9 Oca 2013