Sehiv Secdesi Nasıl ve Neden Yapılır?

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 8 Kasım 2013 tarihinde açılan konu 1. Sehiv secdesinin yapılışı ve nedne yapılışı hakkında yazımızda gerekli açıklamayı bulabilirsiniz.

  Sehiv secdesi, namaz ibadeti sırasında yanılma, unutma, dalgınlık ve benzeri gibi durumlarda namaz ibadetinin sonunda yapılan bir secdedir.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/111-39145.jpeg]111-39145[/IMGALT]

  Sehiv secdesi gerektirecek bir durum olduğu taktirde şöyle yapılmalı:

  Namazın son oturuşunda ‘tahiyyat ve sale, barik’ duaları okunduktan sonra sağ tarafa doğru selam verilir. Selam verdikten sonra hiç bir ara vermeden, ‘Allahü ekber’ denir ve secdeye gidilir. Secdede üç kere ‘sübhâne Rabbiye’l-â’lâ’ denilir ve daha sonra ise ‘Allahü ekber’ denilerek tekrar oturulur bir müddet durduktan sonra tekrar ‘Allahü ekber’ denilir ve ikinci defa secdeye giderek üç kere ‘sübhâne Rabbiye’l-â’lâ’ denilir ve “Allahü ekber” diyerek tekrar oturulur. Yapılan bu oturuşta, “Ettehiyyâtü duası, Allahümme salli, Allahümme bârik ve Rabbenâ âtinâ, Rabbenağfirli duaları” okunur ve önce sağa, sonra ise sola selam verilerek sehiv secdesi sonlanmış olur.

  Bu önemli konuda unutulmamalıdır ki cemaat ile kılınan namaz ibadetlerinde cemaatin yanlışlıkla dağılmaması için, yalnız sağ tarafa selam verdikten sonra sehiv secdesi yapılması daha faziletlidir.