Şehitlik mertebesine kimler ulaşır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 29 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şehitlik mertebesine kimler ulaşır

  Şehit denince ilk akla gelen, savaşta düşmanla çarpışırken ölen mü'mindir. Gerçek anlamda şehitlik makamı budur. Bundan başka manevî ve uhrevî olarak şehit sayılan kimseler de vardır. İslamî kaynaklarda şehitlik üç ana başlık altında incelenir:

  1. Dünya ve âhiret şehidi.
  2. Âhiret şehidi.
  3. Dünya şehidi.

  Hem dünyada, hem de âhirette şehit sayılan; Allah'ın ismini yüceltmek için çarpışırken ölen kimsedir. Bunlar ölüm acısını tatmadıkları gibi, ölü de sayılmazlar. Kıyamete kadar kendilerini diri bilirler. Bu şehitlerin naaşları gibi, elbisesinden başka bir kefene de sarılmazlar.

  Âhiret şehidi: Kaynaklarda âhiret şehidinin sayısı bazen kırk, bazen elliyi bulur.

  Sadece âhirette şehit olarak muamele görecek, şehit sevabı alacak kimseleri; bir hastalık ve musibetten dolayı ölen ve son nefesine kadar bir ibadete devam ederek dünyasını değiştirenler olarak iki kısımda incelenir.

  Bir hastalık ve musibetten dolayı şehit sayılanları Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle belirler: "Allah yolunda ölmenin dışında yedi çeşit şehitlik vardır: Tauna yakalanıp ölen şehittir. Karın ağrısıyla ölen şehittir. Suda boğulan şehittir. Yıkık altında ölen, şehittir. Zatülcenp hastalığından ölen şehittir. Yangında ölen şehittir. Hamile ve lohusa iken ölen kadın şehittir.

  Yine değişik hadis kaynaklarında âhiret şehitlerinin sayısı şöyle belirtilir: Hummadan, veremden, şiddetli öksürükten, yılan ve akrep sokmasından ölen veya yırtıcı hayvan tarafından parçalanan mümin de şehittir. Dini, malı, namusu ve canı uğrunda öldürülen kimse şehit sayılır.

  Bu durumda, bilhassa zamanımızda trafik kazası, iş kazası ve benzeri bir kaza sonucunda ölen müminleri şehit saymak mümkündür. Bir ibadete devam ettiği halde vefat edip şehit sayılanlar da şunlardır: Dinî ilim tahsil edenler, Kur'an hizmetinde bulunurken ölenler, müezzinlik yaparken vefat edenler, doğru iş gören tüccarlar, helâl lokma kazanan kimseler...

  Ümmetin fesada gittiği, bozulduğu zamanda Peygamberimizin yaşayan kimse yüz şehit sevabını kazanır. Devamlı abdestli bulunan, kuşluk namazı kılan, her ay üç gün oruç tutan, vitir namazını hiç terk etmeyen, cuma günü ve gecesi vefat eden, her akşam Yasin Suresi'ni okuyan, akşam ve sabah Haşir Suresi'nin sonundaki üç ayeti okuyan mümin şehit sevabını alır.2 Hadis meallerinden özetleyerek verdiğimiz manen şehit sayılan bu kimseler, dünyada yaptıkları bazı ibadetlerden ve başlarına gelen birtakım musibetlerden dolayı şehit sayılırlar.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Şub 2017