Şehitler Günü Mesajları

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Merve tarafından 6 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şehitler Günü Mesajları
  Şehitler Günü İle İlgili Mesajlar


  Bugün, Türk Milletinin özgürlük ve vatanı için gerektiğinde neleri feda edebileceğini bir kez daha kanıtladığı bir dönemi simgeleyen 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günüdür. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur sözlerinde ifadesini bulan bu zafer, aynı zamanda Mehmetçiğin vatan ve millet sevgisinin de ölümsüzlük anıtıdır. Milletimizin gönlünde daimi yerini alan şehitlerimiz, ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunması, huzur ve güven içinde yaşamamız, milli çıkarlarımızın savunulması ve vatanımıza hizmet etmek için canlarını feda etmişlerdir. Üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu vatanı, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün simgeleri olarak, gönlümüzde yaşayan aziz şehitlerimize borçluyuz. Onların, vatan ve millet için yaptığı fedakârlığın değeri, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yüce ve büyüktür.

  Türk vatanının ve milletinin ebedî varlığı ile devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle şükran ve rahmetle anıyoruz.

  **************************

  Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük ve en kanlı savaşlarından birisidir. I. Dünya Savaşıından galip çıkmak isteyen düşman devletler, zırhlı gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbulu düşürmek istiyorlardı. Çanakkale harpleri sırasında Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazında aylarca süren bir dizi deniz ve kara savaşları yapmıştır. 300.000 Mehmetçiğimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, İngiliz ve Fransız donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Çanakkalenin deniz savaşları ilgili kısmı, 18 Mart 1915te, düşman zırhlılarının geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu sebeple, her 18 Martta, Çanakkale Deniz Zaferi için kutlama; şehitlerimiz için ise anma günleri düzenlemekteyiz.


  **************************

  Çanakkale Savaşları, Türk tarihinin en önemli savaşıdır. Çünkü Çanakkale Savaşları, Türk-Müslüman kimliğinin Anadoludaki varlık veya yokluk mücadelesidir. Daha geniş ve ayrıntılı bilgi alabilmek için konuyla ilgili diğer kaynakları mutlaka okumanızı site olarak tavsiye ediyoruz. Keza geleceğe sağlam adımlar atabilmek için bugün özgür olarak yaşadığımız ve vatan olarak ilan ettiğimiz bu topraklara çok kolay sahip olmadığımızı yeni yetişen kuşakların da bilmesinde büyük faydalar vardır.

  alıntı
   
Yükleniyor...