Seferi Namazı Nasıl Kılınır Nasıl Niyet Edilir

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 5 Ekim 2013 tarihinde açılan konu


 1. Seferi demek bir kişinin herhangi bir nedenle yaşadığı ettiği yerden kalkıp başka bir şehre gitmesi veya gitmek için yola çıkmış kişiye denir ayrıca yola çıkmaya niyet etmiş kişiye de seferi denmektedir.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/seferi-namazi-nedir-nasil-kilinir-51224.jpg]seferi-namazi-nedir-nasil-kilinir-51224[/IMGALT]

  Yolcu olan kişinin, dört rekatlı farz namazlarını ikişer rekat olarak kılmasına da izin verilmiştir.

  Seferi namaz nasıl kılınır Seferi olduğunuz durumlarda 4 rekatlık farz namazlar, 2 rekat kılınır. Sünnetlerin tamamı kılınır, müsait olunmazsa sünnetler terk edilebilir.

  Seferi iken misafir olan imama, mukim olan misafir olmayan kişi uyduğunda, 4 rekatlı namazlarda imam 2 rekatı kıldırdıktan sonra sağına soluna selam verir. Ben misafirim, mukim olanlar namazını tamamlasın der. Mukim olanlar, imam ikinci selamı verince Allah-ü Ekber diyerek kalkar, aynen imamın arkasındaymış gibi kıyamda, kıraat etmeden okumadan Fatiha sûresi okuyacak kadar bekler.

  Rükü ve secdelerini yapar. İkinci rekata kalkar, yine Fatiha süresi okuyacak kadar bekleyip rükû ve secdelerini yapar. Ettahiyyâtü, Salli, Bârik ve Rabbenâ dularını okur , selam vererek namazı bitirir.