Sedir Ağacı Bakımı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 23 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sedir Ağacı Bakımı nasıl olur
  Sedir Ağacı Bakımı hakkında bilgi

  Kışın yapraklarını dökmeyen dev sedir ağaçları, 36-46 metreye kadar uzayabilir. aisha, saf Sedir Ağacı Öz Yağını stres giderici, düşünceleri rahatlatıcı, derinleştirici, düzen ve ahenk sağlayıcı özellikleri nedeniyle kullanıyor.

  Tohumları yağlıdır bu nedenle fazla saklanamaz. Tohumlarda dinlenme yoktur ancak ekimden önce tohumların birkaç saat ıslatılması çimlenme üzerinde olumlu sonuçlar vermektedir. Mavi renkli formlardan elde edilen tohumların çimlenmesiyle belirli oranda mavi renkli bitkiler elde edilebilmektedir. Tohumlar toplandıktan sonra en kısa zamanda ekilmelidir. Çelikle üretim çok zordur. Çelikler ancak yaz sonu-sonbahar aylarında alınırsa az sayıda köklenme olabilir.

  Kültür formlarının üretimi daha çok aşı ile olmaktadır.Anaç olarak Himalaya Sediri kullanılır.Tohumdan yetiştirilmiş 2 yaşında ve kurşun kalem kalınlığındaki anaçlar Mart ayında saksılara dikilirler ve Ağustos'un ilk yarısında dışarı alınırlar.Anaçların dipten itibaren 10-12.5 cm'lik kısmındaki yan sürgünleri temizlenerek anaç aşıya hazırlanır. Aşı kalemleri aktif bir durumda olan genç ağaçların bir yıllık sürgünlerinden alınır. Aşı yan aşı (Yanaştırma aşı) yöntemi ile yapılır. Aşılanan fidanların üzeri naylon ile örtülür ancak iyi ışık almaları sağlanır. Eğer sağlanabilirse 19-20 derecelik sıcaklık aşıların tutma oranını arttırır.

  Eylül-Ekim aylarından itibaren sıcaklık istenilen düzeye gelir. Haftada 1 defa sulanırlar ve ertesi mayıs ayında anacın aşının üstünde kalan kısmı kesilerek bitkiler dışarı çıkarılır. Ancak burada dikkat edilecek husus fidanların fazla sık yerleştirilmemesidir.
   


Similar Threads: Sedir Ağacı
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Sedir Ağacı Nedir 23 Mayıs 2011
Bunları biliyormusunuz Sedir Ağacı Hakkında Bilgi 23 Mayıs 2011
Bunları biliyormusunuz Sedir Ağacının Özellikleri 23 Mayıs 2011
Bunları biliyormusunuz Kamkat Ağacı Bakımı 26 Mayıs 2013
Bunları biliyormusunuz Kamkat Ağacı Faydaları 21 Mayıs 2013