Sedef İlacı Raptiva Yasaklandı

'Haberler' forumunda Wish tarafından 25 Şub 2009 tarihinde açılan konu

  1. Sağlık Bakanlığı, ölümcül beyin enfeksiyonuna yol açan sedef ilacı raptiva´yı yasakladı. Ruhsatı askıya alınan ilacın yasaklanmasında dünya genelinde iki kişinin hayatını kaybetmesi etkili oldu. Avrupa İlaç Ajansı (EMEA) da Avrupa Birliği´ne söz konusu ilacın ruhsatının askıya alınmasını önerdi.

    Gözler Türkiye´deki sedef hastalarına çevrilirken, raptiva´yı kullanan 150 civarında kişinin risk altında olduğu açıklandı. Hastaların ilacı kesmeden acilen doktora başvurmaları gerekiyor.
    İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Mahmut Tokaç, risklerinin yararlarından daha fazla olması nedeniyle sedef hastalığı (psöriyazis) tedavisinde kullanılan ´efalizumab´ etken maddeli raptiva´nın önceki günden itibaren ruhsatını askıya aldıklarını söyledi. Türkiye´de raptiva´yı kullanan 150 civarında hasta olduğunu belirten Tokaç, İlaç aniden kesildiğinde hastaların kötüleşme ihtimali bulunuyor. Bu sebeple hastaların ilaçlarını kesmeden doktora başvurması gerekiyor. dedi. Tokaç, geçmişte kullananların da doktora veya eczacıya başvurmalarını istedi. Sağlık Bakanlığı´ndan yapılan yazılı açıklamada, dünyada raptiva ile tedavi edilmiş 3 hastada ciddi özürlülük veya ölüme yol açabilecek nadir bir beyin enfeksiyonu olan progresif multifokal lökoensefalopati (PML) vakalarının görüldüğü belirtildi. Bu ciddi yan etkileri sebebiyle EMEA´nın AB´ye ilacın ruhsatının askıya alınmasını önerdiği kaydedildi. 20 Şubat 2009 tarihi itibarıyla ruhsatı askıya alınan raptiva´nın fiyatı 2 bin TL civarında. Sosyal Güvenlik kapsamında olan ilacı kullanan hasta sayısı az olduğu için eczanelerde fazla bulunmuyor. İlaç, Türkiye´ye ithal olarak giriyor.
     
  2. Cevap: Sedef İlacı Raptiva Yasaklandı

    Bu güzel bilgi icin tşk emeğine sağlık