Sebzeler ve Faydaları

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sebzelerin yararları
  Sebzelerin vitaminleri

  [​IMG]
  Sebzelerin faydaları
  Sağlıklı beslenme için uzmanlar her zaman bol miktarda sebze ve meyve tüketmemiz gerektiğini öneriyor.Peki hangi sebzede hangi vitaminler bulunur ve faydaları nelerdir?
  İşte sebzeler ve faydaları;


  Marulun Faydaları


  Yemekten önce salata şeklinde yenen marul, şeker hastalarının kandaki şeker seviyesini düşürür. Karaciğer ve dalak şişliğini, sarılığı giderir. Adet dönemlerinin düzenli ve ağrısız olmasını sağlar. Marul suyu, yüze sürülürse ergenlik sivilcelerini giderir, cilde tazelik ve pembelik verir.


  Bezelyenin faydaları  Bezelye hem kansızlığı gideriyor hem de kabızlığı engelliyor. Kan kanserine karşı koruyucu etkisi var.


  Pırasanın faydaları


  Mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları, damar sertliği için faydalıdır. Pırasa yemeği, bağırsakları yumuşatır kabızlığı önler. Pırasa çorbası, böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür ve vücutta birikmiş üre asidi ve ürat tuzlarını dışarı atar.


  Enginarın faydaları


  Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginar kanı temizler ve yorgunluğu giderir. Diğer zehirli maddeleri ve yorgunluk maddelerini idrarla dışarı atarak vücuda dinçlik verip dinlendirir. Enginar, beyin yorgunluğunu çabucak geçirir, kalp adalelerini kuvvetlendirir, kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar.