Şebnem Ferah Biyografisi

'Biyografi' forumunda Ezlem tarafından 3 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. Şebnem Ferah Biyografisi
  [​IMG]
  12 Nisan 1972′de Yalova’da dünyaya geldi. Daha 5-6 yaşlarındaydı ve müzik çoktan hayatını ele geçirmişti. Babasının aldığı ilk müzik aleti olan keyboardla çalmaya başlar. Duyduğu melodileri çalarak kendini geliştirir.

  İlkokul yıllarında solfej ve mandolin derslerine başlar Şebnem Ferah. Bunu okul orkestrasında solistlik takip eder. Ortaokulu Bursa Koleji’nde, liseyi ise yatılı bir okul olan Bursa Namık Sözeri Lisesi’nde okudu. Okulu sosyal faaliyetler açısında zayıf olduğu için dersleri dışında zaman geçirebileceği iyi bir arkadaşa ihtiyacı vardı. İşte o dönemde müzik bir vazgeçilmez oldu ve Şebnem Ferah kendi ayakları üstünde durmayı öğrendi ve kendimi tanımak için yeterince fırsata sahip oldu.
  Şebnem Ferah’ın müzik serüveni okul orkestralarından sonra katıldığı gruplarda devam etti. “Gitarda çalabilsem keşke…” diyerek gitar derslerine başladı. Lise yıllarında ilk olarak “Pegasus” adlı bir grupta solist olarak yer aldı. Ancak hep bir bayan rock grubunun hayalini kurdu. Bu arada Bursa’da yapılan rock festivallerinde konserler verdi. 80′lerin ortasında Sedat abisiyle tanıştı. Ve 1988 yılında, 16 yaşında hayalini Türkiye’nin ilk bayan rock grubu “Volvox” ile gerçekleştirdi.

  ODTÜ Ekonomi Bölümü’nü kazanan Şebnem Ferah ablası ile birlikte Ankara’ya taşındı. Özlem Tekin ile bu yıllarda tanıştı ve onu da Volvox‘a kattı. Grup üyeleri İstanbul’da olduğu için 1,5 yıllık bir zaman diliminde hiç çalışma yapamadılar. Ancak Şebnem Ferah sabahları okuluna gidiyor; akşamları eve geldiğinde her gün sevdiği bir albümü etüt ediyordu. Bu en az 4 saatini alıyordu ve ders çalışacak zamanı kalmıyordu. İlk yılında güzel bir ortalamaya sahipti. İkinci senesinde okulunun müzik hayatına engel olduğu düşüncesine kapıldı. Ve bir gece bir karar verdi. İstanbul’a gidip arkadaşlarıyla müzik yapacaktı. Karar verebilmesine rağmen bir problemi vardı. Annesini ikna edebileceğini biliyordu ancak babasının otoritesini nasıl aşacaktı. Aynı hafta sonu düşüncelerini anne ve babasına açtı. Babası o kadar tatlı ve değerli bir insandı ki “İnsan ancak çok sevdiği şeyleri yaparsa mutlu ve başarılı olur…” deyip Şebnem Ferah’a belkide hayatının en değerli dersini verdi…

  Evine kapanıp şarkılarını tamamlayan Şebnem Ferah, 15 Kasım 1996 Cumartesi günü ilk solo albümü KADIN‘ı müzikseverlerin beğenisine sundu. KADIN albümü; müzikal açıdan birçok ilki bünyesinde barındırıyordu. İlk videosunu “Vazgeçtim Dünyadan” adlı parçaya çeken Şebnem Ferah, rock piyasasını yeni bir döneme soktu. Ve belkide tüm dizginleri eline aldı. Kaset ve cd satışlarıyla döneme damgasını vuran Şebnem Ferah Video klibiyle Müzik listelerinde çok uzun süre liderliğini sürdürdü. Daha sonra “Yağmurlar“, “Bu Aşk Fazla Sana” ve “Fırtına” isimli parçalara klip çekti.

  İlk olarak 4 Nisan 1997′de İzmir Ege Üniversitesi’nde yaklaşık 6000 kişinin önünde unutulmayacak bir konser verdi. Bu konserden sonra Türkiye’nin çeşitli yerlerinde hayranlarıyla buluşmaya devam etti. Zaten sahne performansı açısından tecrübeli sayılabilecek durumdaydı Şebnem Ferah.
   
 2. Cevap: Şebnem Ferah Biyografisi

  Yakından takip edenler bilecektir; hayat Şebnem Ferah’a o yıllarda ağır tecrübeler de yaşattı. 1999 yılında meydana gelen 17 Ağustos depreminde babası Ali Ferah’ı yitirdi. Acılarını hafifletmek ve yeni şarkılar üretmek için müziğe daha sıkı sarılarak, “Öldürmeyen acı güçlendirir…” diyerek yoluna devam edecekti. Ancak biraz yorgun olduğunu fark edip her şeye bir süre için ara verdi. Durdu. Olanı biteni idrak edip sindirmeye çalıştı.

  Böylece 3 Ekim 2001 tarihinde PERDELER adı altında üçüncü albümünü çıkardı ve yine büyük ilgi topladı. Bu albümde Şebnem Ferah, İskender Paydaş ve Pentegram üyeleriyle değil sahneyi paylaştığı arkadaşlarıyla çalmayı tercih etmişti. Bu albümden ilk video “Perdeler” şarkısına geldi. Perdelerden kısa bir süre sonra ekranda “Sigara” şarkısı boy göstermeye başladı. Ayrıca bu albümde Apocalyptica ile çalışan ilk Türk sanatçısı ünvanını aldı.

  Zaman geçti… Şebnem Ferah yeniden gitarını aldı ve yeni şarkılar şarkılar yazdı. Stüdyoya girip bu şarkıları arkadaşlarıyla kaydetti. 12 Mayıs 2003 Pazartesi günü yeni albümün ilk videosu “Ben Şarkımı Söylerken” renkli camda boy göstermeye başladı. Albümün adını KELİMELER YETSE koymuştu ve albüm 15 Mayıs günü dinleyicilere sunuldu. 17 Haziran’da İlgi Özdikmenli ile Yağmur adlı parçada düet yaptı. Bu onların dostluklarına büyük yarar sağladı. Daha sonra Şebnem Ferah İlgi Özdikmenli ile bir albüm yayınladı.

  Bu albümle yeniden müzik dünyasının gündemine oturmayı başardı. Birçok röportaj verdi, televizyon programlarına katılacağı yoğun bir döneme girdi. Bu dönemde albümden Mayın Tarlası ve Gözlerimin Altındaki Çizgiler şarkılarına da klip çekti. Türkiye’nin birçok yerinde konserler verdi.
  2005 yılının Mart ayında bir yıldır üstünde çalıştığı şarkılarını kaydetmek için önceki iki albümünde de olduğu gibi müzisyen arkadaşları Ozan Tügen, Metin Türkcan, Buket Doran ve Aykan İlkan ile beraber stüdyoya giren Şebnem Ferah 5 Temmuz 2005 Salı günü, Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde 5. stüdyo albümü CAN KIRIKLARI ile yeniden müzik piyasasını yerinden oynattı. CAN KIRIKLARI adlı bu albüm ismini; aynı adlı kitabın yazarı Karin Karakaşlı’nın Şebnem Ferah’a bu kitabı hediye olarak göndermesi ve Şebnem Ferah’ın da bu isimden daha ilk anda etkilenip yazdığı aynı isimli şarkıdan (kitabın yazarı Karin Karakaşlı’nın özel izni ve bilgisine başvurularak) aldı. İlk klibini de albümle aynı adı taşıyan Can kırıkları şarkısına çekti. Son albümlerine oranla daha sert sounduyla dikkat çeken bir albüm oldu. Şebnem Ferah Temmuz 2005 günü Parkorman’da gerçekleşen gala konseriyle yeniden dinleyicileriyle buluştu ve yeni albüm konserleri bu albümle başlamış oldu. Kısa bir süre içinde alümün ikinci klibi Çakıl Taşları’na geldi. Yaklaşık 1 yıl sonunda Hoşçakal’a video klip çekildiği haberleri duyuldu ancak klibin yayınlanmayacağı açıklandı ve yayın yasağı getirildi. Bir müddet sonra televizyonlarda gösterilmeye başlayan Ferhat Göçer’in Cennet şarkısına çektiği klip Hoşçakal’ın iptal edilmesi sonucunda çıktığı akıllarda kaldı.

  Albümlerinin dışında da Şebnem Ferah’ı pek çok farklı çalışmada görmek mümkündür. Kimi şarkıcılara geri vokalleriyle, kimileriyle düet yaparak onlara eşlik etmiştir. Bunun yanı sıra birçok sanatçıyla beraber yardım konserleri vererek pek çok faaliyette bulunmuştur. Bülent Ortaçgil’e saygı albümünde bir Bülent Ortaçgil klasiği olan “Değirmenler” şarkısını da yorumlamıştır. Daha önce Sezen Aksu’nun seslendirmiş olduğu Ünzile’yi Onno Tunç’a saygı albümünde kendi yorumuyla tekrar müzikseverlere sunmuştur…

  “Little Mermaid” (Küçük Denizkızı) adlı çizgi filmde seslendirme yapmış ve soundtrackinde bulunan “O Dünyada” isimli şarkıyı seslendirmiştir. Toprak Sergen ve Aydan Şener’in filmde ise, söz ve müziği Demir Demirkan’a ait olan “Ay Işığında Saklıdır” adlı şarkıyı seslendirmiştir. Ayrıca bir ara Akbank’ın reklam müziğini de seslendirmiştir. Bir zamanlar Pepsi’ninde reklam müziği olan “Daha Fazlasını İste” şarkısını da Kenan Doğulu ile birlikte seslendirmiştir.

  Şebnem Ferah müzik çalışmalarından arda kalan zamanlarda kitap okumayı, yazmayı, film seyretmeyi, arkadaşlarıyla ve ailesiyle bir araya gelmeyi, seyahat etmeyi ve Play Station oynamayı seviyor.
   
 3. Cevap: Şebnem Ferah Biyografisi

  [​IMG]

  Albümleri

  10 Mart 2007 İstanbul Konseri

  1"Intro"
  2"Okyanus"
  3"Can Kırıkları"
  4"Çakıl Taşları"
  5"Delgeç"
  6"Ay"
  7"Ben Şarkımı Söylerken"
  8"Babam Oğlum"
  9"Mayın Tarlası"
  10"İyi - Kötü (Dans Pisti)"
  11"Sigara"
  12"Dünya"
  13"Bugün"
  14"Sil Baştan"
  15"Oyunun Sonu"
  16"Yağmurlar"
  17"Deli Kızım Uyan"
  18"Yeniden Doğup Gelsem"
  19"Ben Bir Mülteciyim"
  20"Fırtına"
  21"Hoşçakal"
  22"Vazgeçtim Dünyadan"
  23"Bu Aşk Fazla Sana"
  24"Outro"  Artık Kısa Cümleler Kuruyorum

  1"Oyunlar"
  2"Ay"
  3"Bugün"
  4"Kalbim"
  5"Herkes Bilsin İstedim"
  6"Oyunun Sonu"
  7"Üvey"
  8"Nefessiz Kaldım"
  9"Yorgun"
  10"Artık Kısa Cümleler Kuruyorum"
  11"Bugün
  Can Kırıkları

  1"Okyanus"
  2"Can Kırıkları"
  3"Bir Kalp Kırıldığında"
  4"Delgeç"
  5"Geçmişe Yolculuk"
  6"Ben Bir Mülteciyim (Güç)"
  7"Sana Bilmediğin Bir Şey Söyleyemem"
  8"Çakıl Taşları"
  9"Zaman Geçip Gidiyor"
  10"Hoşçakal"


  Kadın
  1-Vazgeçtim Dünyadan
  2-Deli Kızım Uyan
  3-İyi Gün Dostlarım
  4-Bu Aşk Fazla Sana
  5-Bırak Kadının Olayım
  6-Fırtına
  7-Yağmurlar
  8-Yeniden Doğup Gelsem
  9-Durma
  10-Buradan Göçerken
  11-Yağmurlar


  Kelimeler Yetse

  1-İyi-Kötü (Dans Pisti)
  2-Babam Oğlum
  3-Ben Şarkımı Söylerken
  4-Senin Adın Ne
  5-Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler
  6-Çocukken Sahip Olduğum Kırmızı Rugan Ayakkabılar
  7-Mayın Tarlası
  8-Gözyaşlarımızın Tadı Aynı
  9-Daha İyi Olmaz mıydı
  10-Her Şey İnsanlar İçin  Perdeler

  1-Sigara
  2-Aşk
  3-Sil Baştan
  4-Nereye Kadar
  5-Perdeler
  6-Günaydın Sevgilim
  7-Dünya
  8-Saatim Çalmadan
  9-Korkarak Yaşıyorsan
  10-Perdeler (Apocalyptica ile birlikte)
  11-Yemen Türküsü