Scuba Eğitimi - Dalış Eğitimi

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 15 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Scuba Eğitim


  Dalış eğitimi denilince aklınıza öyle uzun aylar boyunca kursa gidip bilgiler alacağınız bir eğitim gelmesin. Yaklaşık bir haftalık süren bir kurstan sonra başarılı olduğunuz takdirde dalış brövenizi alabilirsiniz.

  Eğitim almaya karar verdiğinizde öncelikle dalış eğitim merkezleriyle bağlantı kurmanız gerekiyor. Dalış eğitimi iki aşmada gerçekleşuyor; teorik ve pratik. Teorik derslerde dalışın temel kuralları, kullanılan ekipmanlar, sualtında karşılaşılabilecek sorunlar, ilkyardım uygulamaları, derinlik ve zaman hesapları gibi önemli bilgiler öğretiliyor.

  Ardından teorik derslerde öğrenilen konular, pratikte uygulamaya konuluyor. Önce sığ su çalışmaları yapılarak kursiyeler suya alışkanlık kazandırıloyor. Sığ su çalışmasının amacı kişinin kendini güvenli bir ortamda hissetmesi ve dalış ortamına uyum sağlamasıdır. Ardından kursun amacına yönelik minimum dört deniz dalışı (sualtı becerileri dahil) gerçekleştirilir. Genel olarak bir günde iki dalış yapılır. Bu derslerden sonra kendinizi derin maviliklere bırakabilirsiniz. Ancak kesinlikle yalnız dalış yapmayın.  Dikkate alınması gereken noktalar

  Birçok sportif aktivitede olduğu gibi sualtı sporunda da uyulması veya dikkat edilmesi gereken birtakım kurallar vardır. Ancak öncelikle scuba eğitimi alan biriyseniz veya eğitim almayı düşünüyorsanız mutlaka yıllık sağlık muayenesinden geçmeyi ihmal etmeyin.

  Özellikle herhangi bir sebepten dolayı ilaç kullanıyor veya halen daha yan etkileri bulunan bir ilaç tedavisi altındaysanız dalmanız iyi olmaz. Daha önce kalp krizi veya bir kalp rahatsızlığı geçirdiyseniz de sualtında büyük risk içinde olabileceğinizden dolayı dalmak akıllıca değildir. Ancak bunun için dokturunuzla ve eğitmeninizle konuşmanızda yarar var. Onlar sizin için en iyisine karar vereceklerdir. Aynı şekilde kulak veya sinüs rahatsızlıkları durumunda veya şeker hastalığı, panik atak, yüksek tansiyon, sara, astım ve diğer akciğer rahatsızlıkları scuba yapacaklar için büyük tehlike nedeni olabilir.

  Scuba, sualtında bir tür hareket sporu olduğundan dolayı dalış öncesinde enerjinizi azaltacak hareketlerden kaçınmaya özen gösterin. Aksi takdirde sualtında hareket edebilecek gücü kendinizde bulamayabilir ve daha yeni yeni derin mavilikleri keşfetmek üzereyken devam edemeyeblirsiniz. Ayrıca dalış öncesinde gazlı yiyecek ve içecekler yemeniz de dalış sırasında midenizi rahatsız edip, su yüzeyine normalden erken çıkmanıze sebebiyet verebilir.

  Eğer kendinizi formda hisetmiyorsanız kesinlikle dalmayın. Önemli bir diğer nokta da hamilelerin dalışıdır. Bebek bekleyen adayların dalması konusunda kesin herhangi bir şey denmiyorsa da sualtında giyilen dar elbise ve nefes alma şartları nedeniyle, dalış bebeğe de anne adayına da zarar verebilir. Son olarak dalışa geçmeden önce tüm ekipmanınızın tam ve hasarsız olduğunu mutlaka kontrol edin.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 May 2013