SBS'de Yabancı Dil Karmaşası

'Haberler' forumunda dila_ tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. MEB'den 'Yabancı dil' açıklaması


  Milli Eğitim Bakanlığı, Seviye Belirleme Sınavlarında (SBS), öğrenim gördüğü dilden başka dilde test sorularını cevaplandıran öğrencilerin velilerinin, Bakanlığın Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne durumlarını bildirir dilekçelerini 11 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar iletmeleri halinde değerlendirme işleminin bir defaya mahsus dilekçede belirtilen yabancı dile göre yapılacağını bildirdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, SBSde, öğrenim gördüğü dilden başka dilde test sorularını cevaplandıran öğrencilere ilişkin bir açıklama yaptı.
  SBS'DE YABANCI DİL KARIŞIKLIĞI
  Açıklamada, "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi SBSde bazı öğrencilerin e-Okul sistemine işlenmiş olan dilden başka bir dile ait testleri işaretledikleri tespit edilmiş ve bu sebeple de mağdur duruma düştükleri yönünde yazılı ve görsel basında çeşitli haberler yer almıştır" denilerek şöyle devam edildi:
  "e-Başvuru Kılavuzu, sınav başvurularında önce yayına konmuş olup, başvuru esaslarını ve sınav uygulamalarını ihtiva etmektedir. Yönetici, öğretmen ve velilerimizin kılavuzu mutlaka okumaları ve öğrencilerimizi buna göre yönlendirmeleri genelge ve duyurularla da anımsatılmıştır.
  Buna rağmen farkı bir yabancı dile ait cevapları işaretleyen öğrencilerin velilerinin, Bakanlığımız Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne ait 0312 223 87 36, 0312 223 22 26 veya 0312 4499 42 04 numaralı fakslara durumlarını bildirir dilekçelerini 11 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar iletmeleri halinde değerlendirme işlemi bir defaya mahsus dilekçede belirtilen yabancı dile göre yapılacaktır."


  İş bununla da kalmıyor arkadaşlar.

  Gerçi bana koku başka yönden geliyor ama. Bilirsiniz ki devlet okullarında İngilizce yeterli değildir. Eğer iyi bir İngilizce eğitimi almak isterse öğrencinin paralı eğitime kayması en doğrusu olacaktır. Soruların zorluğunu gören veliler doğal olarak çocuğunu İngilizceyi de iyi verebilen paralı okullara doğru akacaktır. Görüyor musunuz işin içindeki işi?