SBS Sınavı 5 Haziran'da yapılacak

'Eğitim Merkezi' forumunda Dark tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. İlk SBS Sınavı 5 Haziran'da yapılacak
  Sınavlara girmeyi hedefleyen yüz binlerce öğrenci, uzun bir hazırlık sürecini geride bıraktı. İlk sınav 5 Haziran'da...  Bir sınav maratonunun daha sonuna geldik. 5 Haziran 2010 Cumartesi günü 8. sınıfların, 6 Haziran 2010 Pazar günü 7. sınıfların, bir sonraki hafta sonu da 6. sınıfların seviye belirleme sınavları var. Seviye Belirleme Sınavları, Milli Eğitim Bakanlığının da açıkladığı gibi, sadece o eğitim yılının çalışmalarını, performansını ölçen sınavlar. Bu sebeple 6, 7 ve 8. sınıflara sadece o yılın ders konularından sorular soruluyor. Belki bir, belki iki adet, birbiriyle bağlantılı bir önceki yılın müfredat sorularından da soru gelebiliyor. Bu gibi sınavlarda sadece o yıl kazanılan bilgi birikimleri ölçülmüyor. Aynı zamanda öğrencinin sınav uygulama tekniği, sınav performansı da değerlendiriliyor. Hatta denilebilir ki, psikolojik yeterlilik dâhi sonucu ciddi anlamda etkiliyor. Buna anne babanın, çocuğuna yansıttığı psikolojisi de dahil edilebilir.

  TEKNiK VE TAKTiKLER BAŞARIDA ÇOK ETKiLi

  Bu zamana kadar kazanılan bilgi birikimi ve bu bilgilerin uygulamaya dökülüp dökülmediği, yani öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediği, ayrı bir değerlendirme konusu. Biz bugünkü sayfamızda, en az bilgi birikimi kadar değerli, sınav teknikleri ve uygulanması çok basit sınav taktiklerinden bahsedip, öğrencilerimize ve anne babalarına çok önemli katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. Sınav sabahı, trafiği hesap ederek, vaktinde evden çıkıp, çocuğumuzu sınava gireceği okula getirdik. Çocuğunuz size çok “bağımlı değil ise, onu şimdiye kadar “kendi başına bir şeyler yapmaya alıştırmış, özgüvenini beslemiş iseniz “yalnız bırakın ve okuldan ayrılın. Çünkü birlikte durduğunuz sürece, “sınav kaygı düzeyi artacak konuştuğunuz birçok şey siz farkında olmasanız dahi onda “farkındalık oluşturacak ve kaygıyı tetikleyecek. Hatta okulun önünde bile beklemeyin ya da bekleyecekseniz ona hissettirmeyin. Çünkü bu da ondaki kaygıyı artıracaktır. Ondan ayrılırken, “En iyisini yapacağından endişemiz yok mesajını vermeyi unutmayın. Bunu da sadece sözle değil, aynı zamanda hal ve hareketleriniz ile de yapın.

  ÖĞRENCiLER; SINAV SALONUNA GiDiYORUZ

  ** Bize ayrılan sırayı bulup, oturuyoruz, sınav belgelerini ve kimliğimizi sıranın üstüne, görünür biçimde bırakıyoruz.

  ** Saatimizi kolumuzdan çıkarıp, sıranın üstüne koyuyoruz.

  ** Kesinlikle sağımız, solumuz, önümüz ve arkamızda oturanları gözlemlemiyor, onlarla ilgilenmiyoruz.

  ** Optik formlar dağıtıldığında, bizim doldurmamız gereken yerleri dikkatlice dolduruyoruz.

  ** Kitapçıklar dağıtıldığında, hemen “kitapçık türünü A ya da B olarak kodluyoruz. Sınav başlayıncaya kadar, sınava konsantre olmaya çalışıyoruz ve kendimize “Bu sınavın soruları kolay olacak ve ben çözeceğim telkini yapıyoruz.

  ** Salon gözetmeninin “Sınav başlamıştır anonsuyla kitapçık sayfalarındaki, “Kitapçık türünün daima A ya da B yazdığını ve sayfa sıra numaralarını kontrol ediyor, bir sorun varsa, gözetmene bildirip, ondan yeni bir kitapçık istiyoruz.

  ** O güne kadarki tüm deneme sınavlarında hangi testten başlayarak daha başarılı olmuşsak, yine o testten (kendimize en güvendiğimiz testten) başlıyoruz.

  ** Vücudumuzu dik duruma getirip, göğsümüzü öne çıkartıyoruz: “Hazır ol sınav! Ben geldim...

  TESTLERi ÇÖZERKEN

  ** İlk işaretlediğiniz 10-15 sorunun doğru olması, sınavda size müthiş motivasyon ve güven sağlar.

  ** Sınavlarda ortalama yüzde 20 oranında “zor soru olur. Sınavı 2 tur olarak uygulayalım: 1. turda; kesin doğru olarak yapacaklarımızı, 2. turda ise; zor olan ve yapma ihtimalimiz daha düşük olan soruları çözelim.

  ** Zor olan yani 2. tura bırakacağımız soruların yanına, bir işaret ( yıldız, ünlem, vb.) koyalım.

  ** Testlere başlarken saatimizden, süre belirleyip (her soruya 1 dakika), testin sonuna doğru bu süreyi kontrol edelim. Belirlediğimiz süre bittiğinde, test bitmemiş bile olsa bırakıp diğer teste geçelim. Sınav sonunda süre kalırsa, yarım kalan testlere dönebiliriz.

  ANNELERE ÖNERiLER

  ** Öğrenciye sınav sabahı ılık suyla bir duş aldırılması, zindelik sağlar.

  ** Kahvaltı mutlaka yapılmalı, kahvaltıda az miktarda, kuru üzüm, ceviz, fındık alınabilir.

  ** En sevilen, en rahat edilen giysi, pozitif enerji verir.

  ** Sınav günü ne kadar özelleştirilir ise, kaygı o derece artacaktır.

  ÖĞRENCiLERE UYARILAR

  ** Sınavın ortasında ağzımıza bir kesme şeker (ya da sadece glikoz içeren bir gıda) alıyoruz.

  ** Tuvalet ihtiyacımız varsa, sınav başlamadan ihtiyacımızı gideriyoruz.

  ** Sınavı iki turlu olarak uyguluyoruz. Zamanı ona göre kullanın.

  ** Uzun metinli soruyu, zor soruymuş gibi düşünmeyin.

  ** Soruyu boş bırakmak, yanlış yapmaktan çok daha iyidir.

  ** Kalem kullanmadan soru çözümü yapmayın.

  ** Kodlama yaparken; kitapçığın bir sayfasını çözüp, optiğe kodlayalım.

  ** Yorgunluk hissettiğiniz anda, kalemi bırakın ve 15-20 saniye dinlenin.

  ** Sadece çözdüğünüz soruya odaklanın.

  ** “Bu soru neden bu kadar basit demeyin, soruyu çözün ve geçin.

  Ali ŞAHİN / Eğitimci

  Yorum katılmaması gereken sorular

  ** Soru köklerini ve altı çizili kelimeleri çok dikkatli okuyalım; değildir, olamaz, mamalı karakterleri bizi yanıltmamalı.

  ** Sözel testlerde, kendi yorumlarınızı katmayın.

  ** Sayısal sorularda, çözüm yaparken mutlaka kalem kullanalım.

  Sınav anında dinlenebilirsiniz

  ** Yorgunluk hissettiğiniz anda, kalemi bırakın, gözlerinizi kapatın, burnunuzdan nefes alıp, ağzınızdan verin. 15-20 saniye dinlenin, su için. Bunun zaman kaybı değil, aksine kazanç olduğunu bilin.

  ** Son teste başlarken mutlaka ama mutlaka ara verin, kısa süre dinlenin.

  ** Sınav süresi bitmeden sınavınızı asla bitirmeyin, kalan sürede, zor olan sorulara ve boş bıraktığınız sorulara tekrar bakabilirsiniz.

  Kaydırma yapmayın

  Kitapçıktaki her sayfayı çözdüğümüzde, optik forma kodlama yapalım. Kodlarken optik kağıdındaki soru numarasını görelim.

  Gerçek hedefimiz

  ** Bu tip sınavlarda, “Hepsini doğru yapanın değil, “En çok doğru yapanın başarılı olacağını unutmayın ve “boş soru bırakmaktan korkmayın.

  ** Doğru cevaba karar verirken, yüzde yüz emin olmadıkça işaretleme yapılmamalı, cevap iki şıkka indirgendiğinde; soru tekrar okunmalı, iki şıktan birisi seçilmeye çalışılmalı.

  ** Sorunun bütün şıklarını okumadan kodlama yapmıyoruz. Bir çok soruda (a şıkkı) cevap gibi görünüp işaretlendiğinde, sonra gelen şıklar okunduğunda, “keşke denir.

  ** Yanlış işaretlenen her sorunun, alın teri ile yaptığınız doğrularınızın yüzde 33ünü yok ettiğini unutmayın.

  Heyecanımı nasıl yenebilirim?

  Uzun bir hazırlık sürecini geride bırakan öğrenciler, istedikleri liselere girebilmek için hedefledikleri puanları almaya çalışacaklar. Ancak bu dönemde öğrenciler çoğu kez “Başaramayabilirim endişesine kapılabiliyor. Beklentilere ulaşamama endişesi de kaygıya neden oluyor. Giderek artan kaygı, sınav başlangıcında da zirve yapıyor. Kimileri için sınav süresince de devam ederken kimilerinde ise düşüş gösteriyor. Bu nedenle sınava iyi hazırlanmak kadar sınavdan önceki dönemi iyi değerlendirmenin ve sınava psikolojik olarak da hazırlanmanın başarıda rol oynadığını söyleyen Anafen Yayınları Rehberlik Uzmanı Recep Uysal, öğrencilere şu önerilerde bulundu:

  Başarılarınızı hatırlayın

  Olumlu düşünmek başarıyı ne kadar artırıyorsa korku da başarıyı aynı oranda düşürüyor. Bu nedenle öğrenciler sınavdan önce geçmişteki başarısızlıkları bir kenara bırakarak daha önce elde ettikleri başarıları düşünmeliler. Bu tür bir düşünme tarzı kişinin olumlu düşünmesini sağlar. Daha önce başardığınız bir şeyler varsa, bu sınavı da başarabileceğine öğrencinin inanması başarıyı doğrudan etkiler.

  Komedi filmi izleyin

  Öğrenci sınav öncesinde gerilime girecek hareketlerde bulunmaktan kaçınmalı. Eğer film seyretmek istenirse komedi filmlerini tercih edilebilir. Çürkü komedi motivasyonunu yükseltir ve sınav stresinden uzaklaşmayı sağlar.

  B kitabı konsantrenizi bozmasın

  Sınavla ilgili olumsuz düşünceler ve batıl inançlar öğrencilerde yaygın olarak görülüyor. “B kitapçığı geldi. Kesin bu sınav kötü geçecek. Gözetmenin ayakkabıları topuklu. Sınav boyunca ne yapacağım? Uğur getiren kalemimi kaybettim. Sınav kötü geçecek gibi düşünceler öğrencinin konsantresini bozabiliyor. Bu maddeler 100 adet yazılsa, sınav anında ya bir tanesi gerçekleşir veya gerçekleşmez. 99 maddenin gerçekleşmeyeceği bir piyango oynamak yerine geçmişteki başarılarınızı göz önünde tutmak gerekir. Sınavda, geçmişte elde ettiğiniz tecrübeler ve bilginiz sizi başarıya ulaştıracaktır.

  HAZIRLAYAN: Bünyamin ŞAHİN

  Münevver ÇAKIRTAŞ/ BUGÜN GAZETESİ
   


Similar Threads: Sınavı Haziran'da
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi 2014 Parasız Yatılılık ve bursluluk sınavı son başvuru tarihi 19 Mart 2014
Eğitim Merkezi Kamu Personel Seçme Sınavı 2014 7 Mart 2014
Eğitim Merkezi 2014'de Diyanet Yeterlilik Sınavı Olacak mı 21 Ekim 2013
Eğitim Merkezi 2014 PMYO Sınavı Yapılacak mı? 23 Eylül 2013
Eğitim Merkezi 2014 SBS sınavı nasıl olacak? 3 Haziran 2013