Saygı Nerede kaldı ?

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Wish tarafından 31 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. Profesör Üstün Dökmen,röportajinda,

  "Yere düşen ekmeğin üstüne basan insan görmedim ama yere düşen insanı tekmeleyen çok kişi gördüm" diyor... Saygılı olmaktaki kusurlarımızı söyle anlatıyor:

  - Birbirimize saygılı olma konusunda 3 tip temel hatamız var...
  Avrupa'da yasayan vatandaşımız,orada yerlere çöp atmıyor ama Kapıkule'den girer girmez yerlere tükürmeye,çöp atmaya başlıyor. Niye burada böyle yapiyorsun diye sorulduğunda, herkes böyle yapıyor diyor. Kendi fikri olmayan insanın duruma göre hareket etmesidir bu!

  İkinci hatamiz, keyfimize göre davranmak . Keyfimiz yerindeyse eve girerken 'Merhaba millet' diyoruz, değilse surat asıyoruz. Oysa keyfimiz yerinde olsun olmasın insanlara saygılı davranmak zorundayız.

  Üçüncü hata, adama göre davranmamiz . Karsimizdaki adam iri yariysa, 'Buyur Abi', diyoruz, ufak tefekse, 'Ne var lan!' diyoruz. Oysa ki, insanlarin onuru birbirine esittir

  Diyorum ki, yerdeki ekmeğe saygılı olma konusunda ülkemde mutabakat var, kimse basamaz, ayağıyla dürtüklemez ya da öper, koyar bir kenara.

  Ekmek nimettir kabul,peki insan nimet degil mi?

  -Alıntı-
   


  NURDİN bunu beğendi.

 2. Cevap: Saygı Nerede kaldı ?

  ewt saygı sevgi kalmadı artık
    3. Cevap: Saygı Nerede kaldı ?

  İkinci hatamiz, keyfimize göre davranmak. Keyfimiz yerindeyse eve girerken 'Merhaba millet' diyoruz, değilse surat asıyoruz. Oysa keyfimiz yerinde olsun olmasın insanlara saygılı davranmak zorundayız.
    4. Cevap: Saygı Nerede kaldı ?

  Çok güzel bir konuya değinmişsin wish...
  Bu konu insanlığın en derin yaralarından birisi, ve insanlık bu yaradan çokça kan kaymetmekte, umarım çok geç olmadan kendimezi çeki düzen veririz....
    5. Cevap: Saygı Nerede kaldı ?

  Üstün Dökmen imzalı hemen hemen her yazıyı okumuşumdur.Yaptığı programda çok güzel ayrıca :f40: Teşekkürler Wish
    6. Cevap: Saygı Nerede kaldı ?

  Hangi ortamda olursa olsun ekmeğe saygı gösteririz.Yerdeyse basmayız,üstünden atlamayız,kaldırıp yüksekçe bir yere koyarız;hatta öperiz ekmeği.Ekmeğe gösterdiğimiz saygı,ekmeğin büyüklüğünden ve niteliğinden bağımsızdır.Yerdeki ekmeği kaldırma konusunda,büyük -küçük ayrımı yapmayız.Keyfimiz olsa da olmasa da yerdeki ekmeğe basmayız.Kısacası ekmeğe çok saygılıyız.Ekmeğe gösterdiğimiz saygıyı birbirimize göstersek çok daha huzurlu yaşarız. Ekmeğe niçin saygı gösteririz?Çünkü nimettir.İyi de eşlerimiz ,çocuklarımız nimet değil mi?Öğrencilerimiz,komşularımız,arkadaşlarımız nimet değil mi?Ekmeğe gösterdiğimiz saygıyı BİRBİRİMİZE DE göstereceğimiz günlerin gelmesi dileğiyle...

  + rep çok güzel ve anlamlı bir paylaşım :f118:
    7. Cevap: Saygı Nerede kaldı ?

  keyfimize göre davranmak . Kendi fikri olmayan insanın duruma göre hareket etmesidir.Sevgi saygıda ne artık herkes kendine müslüman oldu bence kimsenin fikrini düşüncesini önemsemez hale getirdi bizi yalan dünyanın yalancı insanları .teşekkürler Dileğim.
    8. Cevap: Saygı Nerede kaldı ?

  Üstün Dökmen hayranı biriyim bende, ne sıkı bir takipçisiydim programlarının hemen hemen hiçbirisini kaçırmıyordum öyle güzel mesajlar veriyor ki insanlara doğruyu uygun bir dille anlatmayı çok güzel beceriyor işte bu yazıda onlardan biri