Saygı İle İlgili Ayetler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda anniccha tarafından 26 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Saygıyla İlgili Ayetler
  Kuranda Saygı İle İlgili Ayetler
  Saygı İle İlgili Kuran Ayetleri

  3:45 – Melekler şöyle demişti: “Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir kelimeyi müjdeliyor ki, adı Meryem oğlu İsa Mesihdir; dünyada da ahirette de itibarlı, aynı zamanda Allaha çok yakınlardandır.

  3:199 – Kitap ehlinden öyleleri var ki, Allaha inanırlar, size indirilene ve kendilerine indirilene -Allaha boyun eğerek inanırlar. Allahın âyetlerini az bir değere değişmezler. Onların mükafatı da Allah katındadır. Şüphesiz Allah, hesabı çabuk görendir.

  5:2 – Ey iman edenler! Allahın alâmetlerine, haram aya, kurbanlık hediyelere, gerdanlıklarına ve Rablerinden lutuf ve rıza bekleyerek Kabeye yönelenlere sakın saygısızlık etmeyin. İhramdan çıktığınız zaman avlanabilirsiniz. Sizi Mescid-i Haramdan çevirdiklerinden dolayı bir topluma karşı olan kininiz, sizi saldırıya sevk etmesin. İyilik ve takva üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerinde yardımlaşmayın. Allahtan korkun. Çünkü Allahın azabı çetindir.

  13:21 – Ve onlar ki, Allahın riayet edilmesini emrettiği şeye riayet ederler ve Rablerine saygı gösterirler ve hesabın kötülüğünden korkarlar.

  21:90 – Biz de duasını kabul ile icabet ettik de kendisine Yahyayı ihsan ettik. Ve eşini (doğum yapmaya) elverişli hale getirdik. Doğrusu onlar iyiliklerde yarışıyorlar, umarak ve korkarak bize yalvarıyorlardı. Bize karşı derin saygı duyuyorlardı.

  23:57 – Rablerine olan saygıdan dolayı titreyenler,

  27:91 – (De ki): “Ben ancak her şeyin sahibi olan ve burayı kutlu kılan bu şehrin (Mekkenin) Rabbine kulluk etmekle emrolundum. Yine bana müslümanlardan olmam emredildi.

  30:28 – Allah, size kendinizden bir misâl verdi: Hiç size rızık olarak verdiğimiz şeylerde elleriniz altındaki kölelerinizden ortaklarınız bulunur da onlarla siz eşit olur, aranızda birbirinizi saydığınız gibi, onları da sayar mısınız? İşte biz, düşünecek bir kavim için âyetleri böyle açıklıyoruz.

  33:35 – Şüphe yok ki müslüman erkeklerle müslüman kadınlar, mümin erkeklerle mümin kadınlar, itaat eden erkeklerle itaat eden kadınlar, sadık erkeklerle sadık kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, mütevazi erkeklerle mütevazi kadınlar, sadaka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkeklerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkeklerle ırzlarını koruyan kadınlar, Allahı çok zikreden erkeklerle Allah-ı çok zikreden kadınlar var ya, işte onlar için Allah bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.

  48:9 – Ki, Allaha ve Resulüne iman edesiniz, ve bunu takviye edip, Ona saygı gösteresiniz ve sabah akşam Onu tesbih edesiniz.

  57:16 – İnananlar için hâlâ vakit gelmedi mi ki, kalbleri Allahın zikrine ve inen hakka saygı duysun ve bundan önce kendilerine verilmiş, sonra üzerlerinden uzun zaman geçmekle kalbleri katılaşmış, çoğu da yoldan çıkmış kimseler gibi olmasınlar?

  59:21 – Biz bu Kurânı bir dağa indirseydik, Allahın korkusundan onu baş eğmiş, parça, parça olmuş görürdün. Bu misalleri düşünsünler diye insanlara veriyoruz.
   


Similar Threads: Saygı İle
Forum Başlık Tarih
Ayetler ve Hadisler Saygısızlık İle İlgili Ayetler 23 Kasım 2010
Ayetler ve Hadisler Mülkiyet hakkına saygı hakkında ayet 27 Eylül 2011
Ayetler ve Hadisler Mülkiyet hakkına saygı hakkında ayet 16 Nisan 2011
Ayetler ve Hadisler Peygambere saygı hakkında ayet 21 Aralık 2010
Ayetler ve Hadisler Güzel ahlak ile ilgili kısa hadisi şerifler 21 Haziran 2017