Savaşlar yapıcı mıdır, yıkıcı mıdır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 7 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Savaşların birçok etkisi ve sonuçları vardır. Elbette yıkıcı olduğu söylenebilir. Çünkü bir çok insan ölür, doğa, çevre, kültürler zarar görür veya yokolabilirler. Bu nedenle savaşların yıkıcı olduğunu söyleyebiliriz. Savaşların sonucu olarak ancak yapıcı etkileri olabilir. Ve bunun bir çok örneği yaşanmıştır. Savaş sonra hızla büyüyen gelişen ülkeler bunlara örnektir. Mesela Kurtuluş savaşımız ve biz gibi. Kısacası benim fikrime göre savaşların yeni düzene zemin hazırlamaktan başka bir yapıcılığından bahsedemeyiz buda ancak savaşın sonucudur yani savaşın kendisi yıkıcıdır.

  1. SAVAŞLAR YIKICIDIR TEZİ
  Savaşlar yıkıcıdır çünkü evleri, kaleleri, şehirleri, doğayı yıkarlar. İnsanlar, bitkileri, hayvanlar kısacası canlılığa zarar verir veya öldürürler. Hiroşimaya atılan atom bombaları gibi. Savaş bir gücün diğer gücü zorla kontrol altına almaya çalışmasıdır ki bu zor kullanılırken yapılacak herşeyin yıkıcı etkileri vardır.

  2. SAVAŞLAR YAPICIDIR TEZİ
  Savaşları kimin kazandığı önemlidir. Ve bizim kimin tarafından baktığımızda önemlidir. İyi ve kötü savaşı ise ve savaşı iyiler kazanmışsa savaşın yapıcı etkileri olur. Mesela çevreye, insana sürekli zarar veren bir ülke varsa bu ülkenin bu yaptıklarını durdurmak için savaş zorunlu kalıyorsa bu savaş ordaki katliamı durdurması bakımından yapıcıdır diyebiliriz. Yine de bu savaş verilirken insanların, kültürlerin ve doğanın zarar göreceği unutulmamalıdır. Savaşlar yeni düzene zemin hazırlar ve herşey baştan düzgün insana göre yaratılabilir bu anlamda düşünüldüğünde savaşlar yapıcı olabilir.
    2. Duruma göre değişmekte..Ülkemizin kurtuluş mücadelesinde yaptığı savaşlar yapıcı savaşlardır lakin Amerika'nın Irak'a açtığı savaş yıkıcıdır.Barış savaşla kazanılır Savaşın zararını hep siviller çeker.