satrançta niçin ilk hamle beyaz taşla yapılır

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Wish tarafından 20 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. satrançta niçin ilk hamle beyaz taşla yapılır?

  Notasyon kağıdındaki hamle numarasından sonraki ilk hamle beyazların ikinci hamle ise siyahların hamlesidir.Oyuna beyaz ordu başlar (Oyunda iki farklı grup vardır; birinin rengi beyaz, diğerininki de siyahtır. Ama bunların illa bu renklerde olması şart değildir, yani örneğin taşlar kahverengi de olabilir. Bu durumda açık kahverengi olan grup beyaz, koyu kahverengi olan grup da siyah ordu sayılmaktadır.) Bu satranç oyunun bir kuralıdır.

  Dünyada tüm oyunların esası hamle yapmaktır. Her oyunun kendine özgü bir hamle şekli vardır. Satrançta ise taşlar aracılığı ile hamle yapılır. Hamlelerin bireşimiyle oyun sonuna ulaşırız ve üç sonuçtan birini alırız: Yengi, yenilgi, beraberlik.  *Bir taşın bulunduğu kareden bir başka kareye hareket ettirilmesine hamle denir.

  *Hamle taşa dokunmakla başlar, dokunulan taşın bir başka kareye bırakılmasıyla son bulur.

  *Oyun kurallarına göre yapılması mümkün olmayan bir hamle, “imkansız hamle” olarak adlandırılır ve bu hamle fark edildiği zaman geri alınmak zorundadır. Oyun süresince 3 kez imkansız hamle yapan oyuncu “hükmen yenik” sayılır.  *Hamle taşa dokunmakla başlayıp, dokunulan taşın bir başka kareye bırakılmasıyla son bulduğuna göre, dokunulan taş oynanmak zorundadır. Elimize aldığımız bir taşı bırakmadığımız sürece istediğimiz kareye oynama hakkımız vardır. Ancak bir kareye bıraktıktan sonra geri alma hakkı yoktur. Bu nedenle hamleden önce hangi taşı nereye oynayacağımıza karar vermiş olmamız gerekir.
    2. bu sorunun cevabı bu değilmiş. Hocaya sordugum için biliyorum :f196::f196::f196::f196::f196: