Şaşılık nasıl anlaşılır? Çocuklarda şaşılık belirtileri, Şaşılık tedavisi

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 20 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. Şaşılık nasıl anlaşılır? Çocuklarda şaşılık belirtileri, Şaşılık tedavisi
  Şaşılık nasıl anlaşılır? Çocuklarda şaşılık belirtileri,
  Şaşılık nasıl anlaşılır?
  [​IMG]
  Şaşılığın temel belirtisi düz bakmayan bir gözdür. Bazen çocuklar güneşte bir gözlerini kapatır veya gözlerinin ikisini birden kullanmak için başlarını eğerler.

  Şaşılık nasıl teşhis edilir?
  Şaşılık tanısı göz muayenesi sonucu konur. Tüm çocukların dört yaşına girmeden önce görme muayenesine girmeleri önerilmektedir. Ailede şaşılık veya göz tembelliği hikayesi varsa daha önce de görme test edilebilir.

  Bebeklerin gözleri genellikle çapraz gibi durur. Küçük çocukların burun kökü geniş ve basık olur, ayrıca gözlerin burun kısmında bir cilt katlantısı bulunur. Bunlar sanki gözlerde çaprazlaşma varmış gibi gösterir. Çocuk büyürken bu yalancı şaşılık durumu kaybolur. Gerçek şaşılığı olan bir çocuğun durumunda düzelme olmaz. Göz hekimi, gerçek ve yalancı şaşılığı ayırt eder.

  Şaşılık nasıl tedavi edilir?

  Şaşılık tedavisinde amaç:

  Görmeyi korumak;
  Gözleri paralelleştirmek;
  İki gözle görüşü yani derinliği sağlamaktır.

  Tam bir göz muayenesi sonrası göz doktoru uygun tedavi şeklini belirler. Bazı olgularda çocuğunuz için gözlük önerilebilir. Verilen gözlükle kayma tamamen veya kısmen düzelebilir. Bunun dışında gözleri paralelleştirmek ya da katarakt varsa gidermek için cerrahi gerekebilir. Tembel gözü güçlendirmek için sıklıkla sağlıklı gözü kapamak gerekir.