Sarp ve sık ormanlarla kaplı dağ olan bölge

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Blizzard tarafından 27 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


  1. Sarp ve sık ormanlarla kaplı dağ olan bölge hangisidir?

    Balkanlardaki dağlar, bölgenin adı olan Balkanların adının anlamından anlaşıldığı şekilde bölgenin genelinde yer alır. Balkanlar sözü Türk Dil Kurumu tarafından “öz. a. Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Slovenya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Trakya'yı içine alan bölge şeklinde belirtilir. Kelimenin yapısında yer alan Balkan sözünün, “sarp ve ormanlık sıradağ; sık ormanla kaplı dağ; yığın, küme; sazlık, bataklık gibi anlamları vardır.


    Balkanların büyük kısmı dağlarla kaplıdır. Bu dağ yapıları genelde kuzeyden batıya veya güneyden doğuya uzanır. Balkan topraklarının en yüksek dağı 2925 metre ile Bulgaristandaki Riladır. Bu yükseklikten sonra Yunanistandaki Olimpos Dağı 2917 ve Bulgaristandaki Vihren 2914 metre yüksekliktedir. Bu yüksek dağların yanında, en büyük dağ yapıları Dinar Alpleri, Arnavutluk Alpleri, Şar Dağları, Balkan Dağları, Rodop Dağlarıdır. Bu dağ dizilerinin dışında, daha küçük ve yerel dağlar da vardır.
    Dinar Alpleri, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Karadağ topraklarında uzanan sıradağ dizisidir. Arnavutluk Alpleri, Arnavutluk güneyinden Yunanistanın orta kesimine dek uzanır. Şar Dağları da bu sıradağların güneydoğusunda, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya toprakları içinde yer alır. Koca Balkan Dağları, Karadeniz kıyılarından Bulgaristan içlerine doğru yayılır. Hem Bulgaristan ve Yunanistan topraklarında yer alan Rodop Dağları da önemli dağ dizilerindendir.