Sarp ve sık ormanlarla kaplı dağ olan bölge

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Blizzard tarafından 27 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sarp ve sık ormanlarla kaplı dağ olan bölge hangisidir?

  Balkanlar’daki dağlar, bölgenin adı olan Balkanlar’ın adının anlamından anlaşıldığı şekilde bölgenin genelinde yer alır. Balkanlar sözü Türk Dil Kurumu tarafından “öz. a. Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Slovenya, Arnavutluk, Makedonya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Trakya'yı içine alan bölge” şeklinde belirtilir. Kelimenin yapısında yer alan Balkan sözünün, “sarp ve ormanlık sıradağ; sık ormanla kaplı dağ; yığın, küme; sazlık, bataklık” gibi anlamları vardır.


  Balkanlar’ın büyük kısmı dağlarla kaplıdır. Bu dağ yapıları genelde kuzeyden batıya veya güneyden doğuya uzanır. Balkan topraklarının en yüksek dağı 2925 metre ile Bulgaristan’daki Rila’dır. Bu yükseklikten sonra Yunanistan’daki Olimpos Dağı 2917 ve Bulgaristan’daki Vihren 2914 metre yüksekliktedir. Bu yüksek dağların yanında, en büyük dağ yapıları Dinar Alpleri, Arnavutluk Alpleri, Şar Dağları, Balkan Dağları, Rodop Dağları’dır. Bu dağ dizilerinin dışında, daha küçük ve yerel dağlar da vardır.
  Dinar Alpleri, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Karadağ topraklarında uzanan sıradağ dizisidir. Arnavutluk Alpleri, Arnavutluk güneyinden Yunanistan’ın orta kesimine dek uzanır. Şar Dağları da bu sıradağların güneydoğusunda, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya toprakları içinde yer alır. Koca Balkan Dağları, Karadeniz kıyılarından Bulgaristan içlerine doğru yayılır. Hem Bulgaristan ve Yunanistan topraklarında yer alan Rodop Dağları da önemli dağ dizilerindendir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Sarp sık ormanlarla
 1. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,160
 2. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,642
 3. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,639
 4. Yasemin
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  872