Saroz Tatil Yerleri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda EyLüL tarafından 29 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Saroz Tatil Yerleri
  Saroz Tatil Yerleri Resimleri
  Saros Körfezi gezi ve tatil yerler

  Saroz Tatil Yerleri

  Trakya topraklarinin Ege Denizi`ndeki kiyisi Saros Körfezi, tertemiz kumsallarla kapli bir kiyi serididir. Saros Körfezi, sualti akintilarinin fazla olmasi, herhangi bir büyük yerlesimin ve sanayilesmenin olmamasi nedeniyle Ege Denizi`nde yer alan en temiz bölgelerden biridir.

  Saros, bir körfez olmasina ragmen kendi kendini temizlemesi ve etrafinda yogun yerlesimlerin bulunmamasi ile çok uzun yillar kirlenmeyecek nadir denizlerden biri olma özelligi tasiyor. Yilda üç kez ve ayni zamanda olmak üzere, subat, nisan ve temmuz aylarinin 15 ila 18. günü baslayip, 25 ila 28. günü sona eren körfezin kendi kendini temizlemesi isleminde tabanda soguk su ve yüzeyde sicak suyun yarattigi akintilar, körfezi, içine atilan tüm artik ve atik maddelerden kurtariyor.


  Erikli
  Saros Körfezi`nin en popüler sahillerinden biri olan Erikli, genis ve temiz kumsallarla kaplidir. Turizm isletme belgeli tesisleri, pansiyon ve apart otelleriyle Erikli, Trakya`da yaz aylarinda eglence ve dogal güzellikleri arayanlarin gözdesi. Erikli`nin, Istanbul da dahil olmak üzere Trakya`daki tüm merkezlere yakin olmasi da tatilciler için ayrica bir avantaj.


  Yayla
  Saros Körfezi`nin bir diger tatil merkezi de Yayla sahili... Nüfus yogunlugu ve yapilasma zenginligi, Yayla`da bir "sahil kenti" havasi veriyor... Yayla, genel olarak sakin ve dinlenme amaciyla gelinen güzel bir sahil... Çok çesitli bitki örtüsüne sahip ormanlar, Saros körfezi kiyilarina kadar uzaniyor. Tertemiz sulariyla körfez, ormanla birlikte harika bir uyum sergiliyor.

  Gökçetepe
  Saros Körfezi`nin kumsal alanlarinin disinda kalan bir çok yer, orman ile iç içedir. Özelikle Gökçetepe ( Mariz) bölgesi, bu konuda görülmesi gereken ender bir yerlesim birimidir.

  Canli akvaryum


  Son yillarda "Dalis cenneti" övgüsüne sahip olmaya baslayan Saros Körfezi, bu sporu yapan yada ögrenmeye gelen binlerce kisiye kucak açmaktadir.

  Dibinde yüzlerce canli türü barindiran Saros, mercan olusumlarinin fazlasiyla da dalgiçlarin ve sualti fotografçilarinin gözdesidir.

  Türkiye`nin birçok dalis kulübü için Saros Körfezi, canli akvaryum niteligi tasiyor.

  Yelken keyfi Saros`da yasanir...

  Saros Körfezi, yelken ve rüzgar sörfü sporuna uygunlugu açisindan, düsnyadaki sayili körfezlerden birsidir.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]