Sarkoidoz Nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda Büsra tarafından 6 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sarkoidoz
  Sarkoidoz Nedir
  Sarkoidoz tedavisi
  Sarkoidoz teşhisi

  Doktora gözükseniz daha iyi olur =)


  Sarkoidoz nedir?
  Vücudda bir çok organ ve sistemi etkileyebilen bir hastalıktır. Vüvudun değişik kesimlerinde iltihaplanma (yangı- inflamasyon) mevuttur. Yangıyı başlatan etmen bilinmemektedir. Bulaşıcı değildir. Genellikle 20-40 yaşlarında daha sık görülür. Kadınlarda daha fazladır.

  Sarkoidoz bulguları nelerdir?
  Hastaların yarısından azı tedavi gerektirir. Hastaların çoğu çok az veya hiç yakınma vermez. Yakınmalar tutulan sitemle daha çok alakalıdır. Ensık tutulan sistemler akciğer, deri, gözler ve karaciğerdir.
  Akciğer:
  Sarkoidoz hastalarının %90 a yakınında akciğer tutulumu olur. Hastalarda öküsürük, göğüs ağrısı ve solunum sıkıntıları olabilmekle beraber birçok hasta fazla bulgu vermeyebilir.
  Deri:
  Hastaların yarıya yakınında ciltde düküntüler ve nodüller (ciltte yüzeyden kabarık altta ve içte bir küçük yuvarlak kitle imajı veren lezyon) olur.
  Gözler:
  Hastaların %25 inde göz bulguları oluşur. Bu yakınmalar görmede bozukkluk, göz kuruluğu ve gözyaşı bezlerinde şime şeklinde olabilir. Körlük çok nadirdir.
  Karaciğer:
  Hastaların %20 sinde karaciğer tutulumu olur. Karaciğer büyür. Karaciğer testlerinde bozukluklar olur ve nadiren siroza gidebilir.

  Diğer nadir sistemler:
  Sinir sistemi: nadir tutsada kas zayıflığı paralizi, kasılmalar, titremeler, duyma kaybı yürüme problemleri yapabilir.
  Kalp:
  Ritm sorunları ve kalp yetmezliği %3-5 vakada görülebilir.
  Kemikler:
  Eller ve ayaklar daha çok etkilenir. Yüzde 3-5 vakada görülür. Şişme, ağrı ve eklem sertliği yapar.
  Böbrekler:
  Yüzde 1 vakada, böbrek taşı oluşu gibi bulgular verir.

  Sarkoidoz nasıl teşhis edilir?
  Fizik muayene sonrası, röntgenler çekilir. Bir veya daha fazla alandan , tutulum bölgelerinden biyopsi alınır. Benzer şikayetleri yapan hastalıklar ayrılmalıdır. Kanda ACE (angiotensin converting enzim) düzeyine bakılır. Bu maddenin düzeyi hastanın takibinde ve tedaviye cevapta yol göstericidir. Solunum testi ve ekg gibi ek testler yapılabilir. Alınan patolojide granulomatöz tipte iltihapla görülecektir.


  Sarkoidoz nasıl tedavi edilir?
  Hafif vakalarda tedavi verilmez. Böbrek, göz, kalp ve sinir sistemi tutulumlarında ve solunum sıkıntısı belirginleşen akciğer tutulumlarında tedavi verilecektir. Tedavi de amaç iltihabı azaltmak, akciğerlerde kalıcı hasar kalmasını engellemek, var olan yakınmaları azaltmaktır. Tedavide prednison adında steroid ilaçlar kullanılır. Bir çok hafif seyirli hastada hastalık kendiliğinde iyileşebilir. Ancak doktor takibinde olunmalıdır.