şark odaları nedir şark köşesi Modelleri

'Ev ve Dekorasyon' forumunda Blue tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde açılan konu


 1. Şark köşesi veya diğer bir değişle şark odalarının geçmişten günümüze nakış gibi işlenişini anlatmadan bir kaç soruyla başlamak istiyorum. Şark odalarının tarihi nedir?, Şark Köşesi mi, şark odaları mı? Şark köşesi kaç yıllardır kültürümüzde vardır? Şark köşesi türk kültürü mü? Şark köşesi ismini nerden aldı? Osmanlıda şark köşesi veya şark odası varmıydı?
  Evet işte bütün bu soruları dahada çoğaltabilirsiniz. Şark köşesi aslında türk kültürünün vaz geçilmez bir parçasıdır. Türklerin göçebe bir millet olduklarından ve kıtadan kıtaya cenk için at üstünde veya göçebeliklere rahat, kullanışlı, portetifliğinden kurulumu ve kullanımı basit olan bir dizayn ile odayı, osmanlı döneminde kullanılan otağı, obaları veya mekanı şekillendirmesinde tercih edilen vazgeçilmezlikler arasında yer alırdı.
  Bu, tarihin eski yani osmanlı dönemlerinde ismi şark köşesi olmamakla beraber şimdi bildiğimiz şark köşelerinin modarnliğine yakın tarzda yöreden yöreye farklı işlemelerle memleketten memlekete farklı boyut ve süslemelerle kullanım şartlarına ve taşıma ağırlığına göre içeriğinde farklı yün ve cisimler kullanılırdı.
  Osmanlı tarihinde evlerinde, oba ve çadır gibi kaldıkları evlerinde dikdörtgen veya uzunca 10-15cm kalınlıkta yapılmış minderlerdi. köşeden köşeye serilir ve üzerinde bağdaşla oturulur. önünde ise dört veya üç ayağı olan rahle üzerinde bakır ağırlıklı sini sehpa olarak kullanılırdı. Uzun zaman geçirilen mekanlarda yaslanıp rahat edilebilmesi için o minderlerden aynı şekilde duvara yaslanırdı.
  Zamanla bu kültürü farklı kültür ve medeniyetler görüp benimsenerek yavaş yavaş koltuk, masa, sandalye, kanepe, gibi oturma gruplarının hayatımıza girmesiyle tarzını kaybetmesi büyük bir faktör olmuştur. Çoğunluk olarak günümüzde sadece doğu ülkelerinde ve Türkiye'nin Güneydoğu şehirlerinde halen görülmektedir.

  şark odaları1.jpg şark odaları2.jpg şark odaları3.jpg şark odaları4.jpg şark odaları5.jpg şark odaları6.jpg
    2. çok güzel sade ve temiz tam bana göre
    3. Blue Merhaba,

  Günün üyeliğini kutlarım.

  Şark köşeleri bana hiç doğal gelmedi. Ticari amaç için yapılan

  tasarımlar gibi hissettim. Ama şöyle hani toplanıpta Urfa türküleri

  söylüyorlar çok hoşuma gidiyor.
    4. Harika çok güzel bayıldım Teşekkürler Blue
  ne güzel olur şu salondaki mobilyaları atıp böyle döşemek :f40:
    5. offff harika bunlar yaw imkan olsada böle bi odam olsa.:f73::f118:
    6. ewet güzeller ama şark köşesi yapmak iyin ayrı bir odam yok:(