Sarıkamış ordu kumandanı kimdir ?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 21 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. sarıkamış ordu kumandanı kimdir

  Osmanlı İmparatorluğu Enver Paşa,Hafız Hakkı Paşa

  Enver Paşa
  1880’de İstanbul’da sıradan bir memurun oğlu olarak dünyaya gelen İsmail Enver için, yaşadığı dönemden bugüne kadar pek çok yorum yapılmış, her yönüyle inceden inceye işlenmiştir. “Enver Paşa” adlı eseriyle bu konuda inceleme yapan Şevket Süreyya Aydemir, Enver Paşa’yı 1908-1914 arası döneme bakarak “1908’in Hürriyet Kahramanı Binbaşı Enver Bey, işte bu kısa devrede Enver Paşa, daha doğrusu imparatorluğun tek söz sahibi olan, genç, inançlı, muhteris, daha doğrusu hem kaderci hem de kaderini yaratan adam olarak sahnededir.” tanımlar.

  Hafız Hakkı Paşa

  Hafız Hakkı Paşa 1879, Manastır doğdu - 15 Şubat 1915, Erzurum ölmüştür
  Harp Okulu'nda Enver Paşa, Mahmut Kamil Paşa ve Fahreddin Paşa ile sınıf arkadaşıydı. Harp Okulu'nu ilk sınıfını ikincilikle (Fahreddin birinci, Enver dördüncü, Mahmud Kamil sekizinci) ve daha sonra 5 Aralık 1902 tarihinde Harp Okulu son sınıfını birincilikle (Enver ikinci, Mahmud Kamil dördüncü, Fahreddin sekizinci) bitirdi. 1908'de Meşrutiyet'in tekrar ilan edilmesi için Enver ile birlikte dağa çıktı. Hürriyet Kahramanı oldu.

  1912 yılında Balkan savaşlarında savaştı. Daha sonra bir komutanın, ordularının başında nasıl olması gerektiği hakkında kitaplar yazdı.

  Sarıkamış Muharebesi'nde 9. Kolordu'ya komuta etti. Savaş sırasında Enver Paşa'nın birlikleri belirlenen hedeflere kısa sürede ulaşmasına karşın, kendisinin komutasındaki birlikler belirlenen hedeflere ulaşamadı ve başarısız oldu. Bu durum, Sarıkamış Harekatı'nın Osmanlı açısından yenilgiyle sonuçlanmasının önemli sebeplerinden biri oldu.

  Bu savaşta Osmanlı Ordusu, Rus Ordusu tarafından yenilgiye uğratıldı. Geri çekilme sırasında Osmanlı Ordusu, çoğunlukla acı soğuk nedeniyle yok oldu. Bu başarısızlıktan sonra Enver Paşa, 3. Ordu komutanlığını Hafız Hakkı Paşa'ya bırakarak İstanbul'a döndü. Sadece birkaç hafta sonra 1915 yılında Erzurum'da tifüs nedeniyle hayatını kaybetti.