Sarah Joseph şimdi dünyanın en etkili 500 Müslümanından biri

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 11 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sarah Joseph şimdi dünyanın en etkili 500 Müslümanından biri
  Katolikti müslüman oldu
  Askew Modellik Ajansının sahibi olan annesi  Katolik Hıristiyan bir ailede büyüdü. Askew Modellik Ajansının sahibi olan annesi Valerie Askew, Naomi Campbell gibi modelleri kariyerlerini başlatmıştı.  Katolikti, şimdi dünyanın en etkili 500 Müslümanından biri

  Sarah Joseph, İngilterede muhasebeci bir baba ve modellik ajansı olan bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Katolik Hıristiyan bir ailede büyüdü. Askew Modellik Ajansının sahibi olan annesi Valerie Askew, Naomi Campbell gibi modelleri kariyerlerini başlatmıştı.

  Joseph, Londrada Kings Collegein Teoloji ve Dini Çalışmalar bölümünde okudu ve 16 yaşında Müslüman oldu. İnsan hakları savunucusu Bangladeşli Mahmud al-Rashidle evlendi. Order of British Empire tarafından 2004 yılında dinler arası diyaloga yaptığı katkılar nedeniyle ödüle layık görüldü. Power 100 adlı bir İngiliz topluluk tarafından İngilteredeki en güçlü 100 Müslümandan biri seçildi. Aynı zamanda Ürdündeki the Royal Islamic Strategic Studies Center, bir İslami strateji çalışmaları merkezi ve Washingtondaki Georgetown Üniversitesi tarafından dünyadaki en etkili 500 Müslüman arasında gösterildi. 2000′de İslami hayat tarzı dergisi Emel Magazini kuran Joseph, Uluslararası Medya Sempozyumuna katılmak için 10 Aralıkta İstanbula geliyor. Joseph, 62 ülkede abonesi bulunan, okurlarının yüzde 15 Müslüman olmayanlardan oluşan Emeli neden yayımlamaya başladığını ve hayat hikayesini anlattı.

  16 yaşında İslamı seçtiniz. Bu kararı nasıl aldınız?

  Ailem çeşitli Hıristiyan geleneklerinden geliyor ama ben inançlı bir Katoliktim. Her zaman Allaha inandım ve Hıristiyanlık, inancımı ifade etmemin bildiğim tek yoluydu. İbadetlerini yerine getiren bir Hıristiyan olarak dinim benim için çok önemliydi, hatta Mother Theresa of Calcuttadan etkilenerek kiliseye rahibe olarak girmeyi bile düşündüm. Kardeşim Müslüman bir kadına aşık oldu ve onunla evlenebilmek için Müslüman oldu. O sanki ruhunu bir kadın için satmış gibi geldi bana ve onun dönüşümüne karşı bir düşmanlık besledim. Çoğunlukla başka bir insana duyulan aşk, Allahı sevmeye bir neden olur ama benim kardeşimde böyle bir şey olmadı. Onun Müslüman olması hayatında hiçbir değişikliğe yol açmadı.

  İslam dini ilk olarak dikkatinizi nasıl çekti?

  İslamı araştırmaya başladım ve İslamda sadece Allaha ibadet edildiğini öğrendim. İslamın bütün peygamberleri tanıyıp onlara saygı duyduğunu gördüm. Hz. İsanın, Hz. Meryem tarafından dünyaya getirildiğini ve Allahın bir peygamberi olduğuna bütün Müslümanlar iman ediyordu. Etkilenmiştim ama Müslüman olmak istemiyordum. Hıristiyandım ancak dinime inancımı kaybetmiştim.

  Acı veren bir deneyim olsa gerek

  Hem de çok acı veren bir deneyimdi ve başka bir dine geçmek istemiyorum. Ama Allaha olan inancımı hiç kaybetmedim. Dua etmeye devam ettim. Yavaş yavaş gördüm ki İslam kelimesi kendini Allaha teslim etmek anlamına geliyormuş. Bu tam olarak benim istediğim şeydi.

  İslamın Müslüman olmadan önceki sorularınıza yavaş yavaş cevap verdiğini söylüyorsunuz. Ne tür sorular bunlar? Örnek verebilir misiniz?

  “İslamda kadın gibi çok kişinin ilgisini çeken sorularla ilgilenmiyordum. Daha çok İslamın Hz. Adem ve Hz. Havvayla ilgili söyledikleri, kurtuluşun nasıl olabileceğini, Hz. İsa İslama göre kimdi ve eğer o Tanrının oğlu değilse onunla İslama göre ilişkimizin ne olduğunu merak ediyordum. Hıristiyanlıkla çokça benzeşiyordu İslam ama farklılıklar dine olan ilgimi artırdı.

  Ailenizin nasıl karşıladı peki?

  Ailemin kararımı kabul etmesi çok zordu. O zaman sadece 16 yaşındaydım. Sonradan fark ettim ki Müslüman olmamla beraber bir yasa sürüklenip benim için olan umutları harap olmuştu ve ölmüştü. Onların gözünde her zaman çok başarılı olması beklenen bir çocuktum ve insanların gerici olarak algıladıkları bir dine dönmüştüm. Kendimi bu kadar çok kısıtlarken nasıl topluma yararlı ve başarılı bir insan olabilirdim? Ayrıca başörtüsü de takıyordum. Annem dünyadaki en iyi modellik ajanslarından birine sahipti ve ben o dünyaya iyi bakmıyordum. Büyükannem için bir yabancıya dönüşmüştüm. Sonuç olarak çok büyük bir utanç içindeydiler. İngilterede dinini elbise koluna geçirmek diye bir ifade vardır, ben ise şimdi dinimi başıma geçiriyordum!

  Sizi Müslüman kabullenebildiler mi?

  Bu süreçte çok kilo verdim. Çok stresliydi. Sonunda anneme, “Eğer sen ve Allah arasında bir seçim yapmam gerekiyorsa Allahı seçerdim. dedim. Sonra benim zamana, kendim için bir alana ve sevgiye ihtiyacım olduğunu anladı. O reddinde o kadar ısrarcı değildi. Müslüman olduktan 5 yıl sonra düğünümde sevgili büyükannem ayağa kalkıp 500 kişinin karşısında şunları söyleyebildi: “Onun hayat tarzını seviyorum. Benim için çok özel bir andı ve sonunda dinim için onların onayını alabilmiştim.

  Herkesin zayıf ve güzel olduğu bir dünyada büyüdüm demişsiniz? Nasıl bir dünyaydı?

  Annem tam gün çalışıyordu. 3 haftalıktan itibaren annemin modellik ajansında büyüdüm. Dünyanın en iyi ajanslarından biriydi. Naomi Cambell, Sadie Frost ve Catherine Bailey gibi modellerin kariyerlerini başlattı. 180′den kısa erkek ve 170′den kısa kadın yoktu. Herkes çok güzeldi ve makyajla, modayla ve bugün photoshopun yerini aldığı “air brushing denen bir teknolojiyle daha da güzelleştiriliyordu. Küçük yaştan itibaren bu dünyanın bir parçası olmak istemediğimi biliyordum. Çok az derinlik ve anlamı olan bir endüstri. Gencecik insanların her gün nasıl göründükleriyle ilgili yargılanmasına üzülüyordum.

  Böyle bir çevrede büyümek dergiyi çıkarırken size katkı sağladı mı?

  Birçok insanla tanıştım, gerçek güzelliğin içten geldiğini ve her şeyi görünüşleriyle yargılamamayı öğrendim. Bütün bunlar bir insan olarak beni şekillendirdi. Aynı zamanda endüstrinin içini de görmüş oldum. İşler nasıl yürür öğrendim. Annemin dinamik bir insan olduğunu ve dergiler için nasıl fotoğraflar çekmek gerektiğini deneyimledim.

  Emeli yayımlamak nereden aklınıza geldi?

  2000 yılında tatildeyken aklıma geldi. Pozitif ve ilham verici Müslüman hayat tarzını anlatan İngilizce hiçbir şey basılmıyordu. Bir tarafta Müslümanlar sadece hayatlarını devam ettirmek, kendilerinin, ailelerinin ve toplumlarının hayat standartlarını geliştirmek isterken, diğer tarafta bir sürü dogma ve politika ağırlıklı yayınlar vardı. 11 Eylülden sonra sansasyonel olmuştuk ve şüpheli bir topluluk olarak görülüyorduk. Ancak Müslümanların tepkisi de hep savunmacıydı. İnsanlara Müslümanların neyi simgelediğini ve toplumun yararı için İslamın nasıl bir katkı yaptığını anlatma ihtiyacı hissettim.

  11 Eylül olayları nasıl etkiledi sizi?

  Olaydan birkaç saat sonra İngilterede bir radyo istasyonu programında bir adamı şu şekilde tanıttı: “İslamın küresel üstünlüğü için kampanyalar yürütüyor. Onları arayıp “Evlerimizden çıkmak, alışverişe gitmek, çocuklarımızı okullarına götürmek zorundayız. Ne yapıyorsunuz siz? dedim. Medyada olayın gösteriliş şeklinden dolayı çok öfkelenmiştim. Medyanın olayı verişi aşırı İslamofobik duygulara neden olmuştu. Hatta bir duvar yazısında “İntikamını al Amerika, bugün bir Müslüman öldür diyordu. Korkuyorsunuz ama korkuyla yaşayamazsınız. 11 Eylülden önce birçok medya, toplum yararına işler yaptığımı için o dönemde daha çok yapmam için çağırıldım. Kızım henüz üç haftalıktı, iki de çocuğumuz vardı ama röportajlar veriyorduk. Felaketten sonra benim bildiğim İslamın öyle olmadığını açıklamaktan yorulmuş ve fiziksel, duygusal ve manevi olarak bitmiştim. Savunmacı olamazdık ve karşı olduğumuz şeyleri tekrarlayıp duramazdık. Bunu biliyordum. Müslümanların ne olduğunu tekrar tanımlamakla başlamak zorundaydık. Bu yaklaşım Emel dergisinin kuruluşuna götürdü bizi.

  En etkili 500 Müslümandan biri seçilmişsiniz. Bu süreç nasıl gelişti?

  Bence bu listeye 2003′te devrimci bir fikri yarattığımız için dahil edildik: Müslüman hayat tarzı. İslamı ve Müslümanları iki boyutlu politik veya dini karikatürlerle tanımlamak yerine, İslamın daha bütüncül bir hayat tarzı olduğunu ve bunun insanların yaşamının her alanına etki ettiğini anlattık. Sanat, mimari, bahçe, ekonomi vs. Bunların hepsi inancımızın bir ifadesi olabilir. Türkiyedeki muhteşem camiler gibi, İslami ruhun bir göstergesi.

  İslamı günlük yaşamda nasıl görünür kılabilirim? fikri üzerine mi yoğunlaştınız?

  İslam sadece ibadet ve dini ritüellerden ibaret değil, İslam gün be gün varlığımızın bütün kademelerine etki eder ve sonunda bir medeniyet ortaya çıkarır. Biz bu tarz bir düşünceyi Emel sayesinde ifade ettik ve bu daha önce modern bağlamda yapılmamış bir şeydi. Birçok yönde gördüm ki dergi Müslüman söylemde bir paradigma değişimi yarattı ve diğer çalışmalar için bir katalizör görevi gördü. Bu nedenle sanırım etkili olarak anıldım. Sonuç olarak bütün etkinin sadece Allahın izniyle başarılabileceğine inanıyorum

  zaman gazetesi