Sara hastalığı nasıl bir hastalıktır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 10 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Sara hastaliği kötü bir hastalik midir?


    Beyindeki sinir hücreleri nöbetine sara denir. Tıp dilinde adı EPİLEPSİ dir.Sara nöbeti beyindeki sinir hücrelerinin, yani nöronların ani, kısa süreli ve aşırı bir boşalımı sonucu ortaya çıkar.

    Sara nöbetinin tipi anormal boşalımın başladığı ve yayıldığı bölgelere göre değişiklik gösterir. Klinik özellikleri aynı olan Sara nöbeti; tümör, damar yapısı bozuklukları ve enfeksiyon gibi birbirinden farklı patolojik süreçlere bağlı olabilir. Metabolitik bozukluklar, örneğin, kan şekeri, üre veya kandaki tuzların dengesizlikleri ve bazı ilaçlar eğilimli bir yapıda Sara nöbeti oluşturabilir. Bazen de belli bir neden bulunmaksızın nöbetler tekrarlar.

    Benzer sara nöbet tipleri hem idyopatik, hem de semptomatik saralı hastalarda görülebilir. Ana soru prognoz, tek bir nöbetin tekrarlama olasılığı, tedavinin gerekliliği, tedavinin sonlandırılması veya bu durumun gelecek kuşaklara geçme şansı gibi akla gelebilecek tüm sorular ise ortada görülen Sara nöbetin altında yatan nedensel faktörle ilişkilidir.